Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

ТОКАН Закарпатська Мамалига Зі Шкварками Старовинна Страва | Смачно з Костянтином Грубичем

Їжа
Опубліковано: 25 серп. 2020 р.
Підписатися
Любите смачно готувати? Підписуйтесь на канал Костянтина Грубича: https://bit.ly/2U2iWyZ


Токан, мамалига, банош, кулеша… Це все кукурудзяне борошно і… І що? Це однакові страви чи різні? Якщо різні, то у чому? Питань безліч, і навітья досмі плутаюся, хоча вивчаю цю кукурудзяну чу4дасію вже років двадцять. Без 100 грамів не розібратися… А токан чи банош без деци паленки чи самогону краще і не вживати, до речі)))
Зразу заявляю – токан схоже на кулешу, лише перекладається шарами сметаною та шкваркиами. Принаймні, так роблять у селі Приборжавське Іршавського району у Закарпатті.

В угорській мові вираз "Tengerit morzsolni" (Тенгеріт моржолні) - «лущити кукурудзу» – синонім українського виразу «точити ляси». Вираз так міцно увійшов у вжиток, що призводить іноді до казусів, – люди вже не помічають його первинного сенсу. До прикладу, поет Янош Оронь в поемі «Толді», де дія відбувається в XII столітті, раз за разом вкладає "Tengerit morzsolni" у вуста героїв, забуваючи, що у XII столітті його вживати ще не могли ніяк, позаяк до першої подорожі кукурудзи через океан залишалося три з гаком сторіччя.
Кукурудзяні каші (мамалиги, токани, пуліски та поленти) з’явилися, звісно, не раніше і не пізніше звичаю кукурудзяних посиденьок.

Мамалига й токан – каші густі, друга завжди з м’ясом. Пуліска й полента – каші рідші, мають консистенцію густої сметани

Для токану знадобиться кукурудза. У супермаркетах повно кукурудзяної крупи, але потрібне саме борошно. Можна купити крупу і змолоти її в кавомолці. Але спершу крупу треба трохи підсмажити, підсушити на сухій пательні до рівного золотистого кольору, приємного запаху смаженої кукурудзи.

Для приготування токану знадобиться:
2 склянки кукурудзяного борошна,
6 склянок води,
бринза
100 г копченого сала, шкварки
сіль

Технологію показує у ролику Марія Ісак. На відміну від мамалиги чи кулеші – суто кукурудзяних каш, токан – страва зі свинини, яку незмінно подавали з цією самою кашею. З часом рецепт видозмінювався, і тепер токан подають у наступному вигляді: на тарілку викладають шар каші, потім шар бринзи і знову шар каші. Шарів може бути стільки, наскільки вистачить каші. На завершення викладають смажену свинину або шкварки або взагалі можуть замінити іншим видом м'яса.

Ще одна непересічна традиційна західноукраїнська страва – банош, кукурудзяна каша на сметані або вершках. Дивіться тут: https://cutt.ly/EfpyNUC


Я в соцмережах:
Фейсбук: https://www.facebook.com/nejnich
Інстаграм: https://www.instagram.com/kostyagrubych/

#токан #банош #мамалига
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить