Любите смачно готувати? Підписуйтесь на канал Костянтина Грубича: https://bit.ly/2U2iWyZ
Перед публікацією цього ролика дав кілька постів у фб та інстаграмі про підготовку сирної паски. Отримав деякі коментарі, які зачепили. Мовляв, сирна паска – то не традиційна, не притаманна нашій гастрономічній культурі страва. Хто так думає, попиляється (це я так толерантно висловлююся, бо піст, не можна лаятися😊 Насправді все точно до навпаки. Пасхальні хліби випікали, а сирні паски «ліпили». Колись молока було багато, відповідно сиру також, і кожна родина , навіть найбідніша, до найголовнішого свята у році намагалася із сиру (колись кисломолочний сир називали просто сиром, або творогом , що прижилося у Росії) приготувати сакральну страву пірамідальної форми.
Сирна маса, як і сам сир, – це одне з найдавніших сакральних яств, пов'язане з родючістю і поклонінням божествам родючості. Численні ритуали давнини, такі, як весняний обряд вітання землі, перша оранка поля і інші, проводилися з споживанням сиру та інших молочних продуктів, що мало символічне значення.
Сир – це найкраще, що є в молоці, його суть, саме живильне і корисне для людини. А протертий сир з цукром, та ще й з найкращим вершковим маслом вважався найвищим даром природи.
Для простої людини в минулому така багата їжа була доступна лише раз на рік, і тому готувалася вона довго і з найякісніших продуктів.З прийняттям християнства традиції поступово змінювалися, і значення цього символу загубилося в язичницькому минулому. Залишилося головне – на Великдень, як на найголовніший християнський свято, робилися частування з особливою ретельністю і любов'ю. Сирні паски освячувалися в церквах і вважалися благословенній їжею. До 18 століття сирні маси були досить рідкими і готувалися з збродженого кислого молока, яке збирала все село. Починаючи з 18 століття, для приготування паски брали твердий сир, вершки або вершкове масло, яйця, сметану і цукор, для смаку додавали не дешеві заморські продукти – горіхи, цукати, родзинки і прянощі. Спочатку сирні паски мали вигляд усіченої піраміди. Крім того, що це символ Голгофи, така піраміда є найсильнішим древнім символом прагнення до досконалості. Згідно багатьом науковим, ненауковим, релігійним і містичним теоріям, вона концентрує енергію, а в православному значенні – благодать Божу.
Великодні паски із сиру бувають кількох видів - сира, заварна (гріти) і запечена. Всі ці види однаково смачні. А головне в будь-якому рецепті паски – це ретельно перетерти крізь сито, можна і не один раз. І тоді ваша пасхальне страва стане самою і ніжною і смачною. Я так і зробив.
А за рецепт дякую організатору благодійного Великоднього марафону у Дніпрі Олені Булах. Експерти і шеф-кухарі з різних міст України онлайн покажуть свої способи приготування великодніх страв. Олена, яка є президентом асоціації ресторанторів та готельєрів Дніпра, поділилася зі мною і рецептом сирної паски , і формою для її пресування. До речі, їх виготовляють в Україні, на Львівщині.
Рецепт Олена надіслала родинний. Це сира сирна паска. Треба добре протерти кисломолочний сир, потім збити його зі сметаною, цукровою пудрою та м‘яким вершковим маслом.
Отриманий густий крем присолоджуємо цукатами й утрамбовуємо у спеціальну пірамідальну форму догори дрига, зверху кладемо ґніт, ставимо на тарілку (щоб час від часу зливати сироватку) і в холодильник на 12 годин.
🍃500 г кисломолочного сиру якнайжирнішого ТМ Вільнянка
🍃200 г сметани ТМ Вільнянка.
🍃100 г вершкового масла ТМ Вільнянка
🍃100 г цукрової пудри
🍃дрібка ваніліну
🍃50 г цукатів (можна додати курагу, родзинки, в‘ялені вишні чи журавлину, горішки до смаку).
Раджу брати продукцію https://www.facebook.com/volnyanochka, щоб бути впевненим у якості.
На моєму каналі є кілька рецептів інших пасок. Погляньте, будь ласка, як порається із тістом наша подруга Вікторія Рубанка: https://cutt.ly/Zv7KJMi
Знаю, що у вас все вийде! З прийдешним Великоднем! Буду вдячний за відгуки.
Я в соцмережах:
Фейсбук: https://www.facebook.com/nejnich
Інстаграм: https://www.instagram.com/kostyagrubych/
#паска #сир #вільнянка
розгорнути опис
згорнути опис