Зізнавайтесь, хто тут чекав, що зараз буде сумна історія про блискучий внесок українців в освоєння космосу і про сумну сучасність, бідність, занепад і т.д.? Не на цей раз) Буде не про занепади і не про злети, а про те, що серед нас живуть люди, які знають, чого хочуть і досягають цього.
Firefly Aerospace
Ця компанія була заснована в США і спочатку не мала до України ніякого відношення. Але в 2017 році цю компанію купив Макс Поляков, український міліонер, який заробив свої гроші в сфері IT.
Десь за рік компанія Firefly Aerospace відкрила в українському місті Дніпрі свій науково-дослідницький центр. У його штаті щонайменше 200 співробітників. Чому в Дніпрі? Правильно, бо там знаходиться Південмаш. Для Макса Полякова і його компанії принципово запобігти розвалу цього науково-космічного кластеру, тому вони замовляють у Південмаша камери згорання, агрегати автоматики, турбонасоси тощо.
Компанія виробляє ракети невеликої вантажопідйомності Alfa і Beta. Firefly Alpha призначена для запуску малих супутників по найнижчій серед конкурентів ціні. Якщо запуск Falcon 9 від SpaceX коштує від $60 млн до $100 млн., то Alpha від Firefly Aerospace — $15 млн.
Веta-це ракета більшої вантажопідйомності, ну і ще планується Гама.
У компанії є в користуванні космодром для запуску ракет в Америці називається Ванденберг.
Ну, а в рамках місії Артеміда, нагадаю, що це місія в рамках якої земляни повертаються на Місяць вперше з 1972-го року, і в намках якої на Місяці побуває перша жінка. На Місяць полетить посадковий модуль компанії Firefly «Blue Ghost».
Spacebit.
Це британська приватна компанія, заснована українцем за походженням Павлом Танасюком. Spacebit зосереджена на розробці технологій космічної робототехніки для місячних та планетарних місій. Уже найближчим часом ця компанія відправляє на Місяць свій зонд і місяцехід Asagumo. Він буде з ніжками і дуже маленьким. 1,4 кг. Це ось такий за розміром. Що дуже круто, бо чим меншого розміру дослідницьке обладнання, тим легше і дешевше його доставити в місце призначення. Зонд і Місяцехід-це 2 різних місії.
Зонд буде досліджувати радіацію і температурний режим. Температура на поверхні Місяця −190 до +120 °C. Скоро туди полетять люди і потрібно зробити якось так, щоб вони там могли знаходитись довго. Тому місяцехід буде досліджувати печери, щоб знайти якусь таку, яка нам краще підходить. Радіацію на Місяці раніше досліджував тільки Китай. Але Ви розумієте, мабуть, наскільки це важливий параметр і для існування людини, і навіть для роботи техніки там.
Space Cossacks.
Стартап, що почався з мультика) Нє, ну правда. Подробиці у відео. Спочатку вони просто робили стратостати) А потім до них стали звертатись науковці, фізики і біологи, що вивчають процеси в атмосфері. Потім в них під час польоту аеростату відмовило якесь обладнання і вони вирішили, що потрібно тестувати обладнання. Тепер вони проводять тестування обладнання, які повинно працювати в космосі або екстремальних умовах. І роблять це на замовлення. Зараз розпрацьовують свій власний супутник.
Avision Robotics.
Ця команда створила систему безпілотного керування дронами, що дозволяє їм вибирати безпечні маршрути і не стикатися один з одним. І є додаток. В цьому додатку можна реєструвати свій дрон і він буде підключатись до загальної системи і теж обиратиме оптимальний маршрут. І що ж тут космічного?- скажете ви. Хороше питання НАСА знає відповідь на нього, бо запроваджує цю систему в штаті Невада і Техас на черзі. Команда Avision Robotics говорить, що стартап уже прибутковий. Що, звісно, радує. Думаю, ми ще почуємо про цю команду.
Kurs Orbital.
апарат для обслуговування комерційних геостаціонарних супутників. Одним з його співзасновників є Володимир Усов, колишній голова Державної космічної агенції України. На даний момент відбувається так, що коли в супутника залишається мінімум пального, його переводять на орбіту-кладовище. Апарат зможе продовжувати їм життя, і, відповідно економитиме гроші власників супутників.
Promin Aerospace.
Існує з січня цього року, з розробкою ракети на твердопаливному двигуні, пальне якої є частиною корусу, і взлітаючи ракета спалює частину себе. Оскільки пальне є корпусом, то такі ракети можуть бути суттєво легшими, що, як ви уже мабуть зрозуміли дуже важливо. Команда хоче створити найлегшу твердопаливну ракету в світі Zaarbird. У червні 2021 Promin Aerospace залучила $500 000 інвестицій у раунді pre-seed від українського венчурного фонду QPDigital. Темпи, звісно, вржають. Тим більше, що Перший комерційний запуск Promin Aerospace заплановано через півтора року.
Ми бажаємо стартапам і компаніям космічних успіхів! Навіть зняли перед ними невидимого капелюха @Сергій Притула. Сергію, Ви не проти?
Ми точно знаємо, що Святослав Вакарчук з @Океан Ельзи не любить смак бензину, зате любить фізику, тому ми сподіваємось, що йому сподобаються наші відео.
#ЗапідтримкиУКФ #Дітикультури #ГОГаражГенг #Хабблтраббл #WatchUA #МаксПоляков #ПавлоТанасюк #МішаРудомінський #ВолодимирУсов
розгорнути опис
згорнути опис