Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Шевченко Любив ПІСНИЙ БОРЩ ІЗ СУШЕНИМИ КАРАСЯМИ До Дня Народження Кобзаря | Чим Смакували Титани?

Їжа
Опубліковано: 9 берез. 2021 р.
Підписатися
Любите смачно готувати? Підписуйтесь на канал Костянтина Грубича: https://bit.ly/2U2iWyZ

Мені приємно, що тема тілесного у житті визнаних геніїв нації ледь не з кожним днем набуває актуальності. Час приземляти з небес наших велетів духу і шукати у їхніх постатях та біографіях дотичне із нами, зрозуміти, що вони були такі ж люди, як кожен із нас, лише не промарнували свій талант і трудилися більше за інших.

Після успіху ініціативи школярів з приготування улюблених страв Лесі Українки, я пообіцяв підписникам, що сам приготую знаменитий улюблений борщ Тараса Шевченка. Сам Кобзар неодноразово зазначав у «Щоденнику» та своїх повістях, що він дуже тішився пісним борщем із сушеними карасями.

Історик із меморіального музею «Хата на Пріорці» Юлія Єрмоленко у своїй статті «Тарас Шевченко. Їжа» писала, що у Петербурзі молодому художнику доводилося лише згадувати смак його улюбленої страви, який, можливо, залишився найкращим гастрономічним спогадом дитинства і про яку він часто буде згадувати пізніше. “Любив він простоту сімейного побуту,- пише у своїх спогадах О.Афанасьєв-Чужбинський, - де приймали його не пишно, але щиро, там він бував надзвичайно балакучим...У мене в Києві жили рідні, небагаті люди, які вважали за щастя пригостити гостя, чим Бог послав...” Там частували Шевченка пісним борщем із сушеними карасями зі свіжою капустою та якимись особливими приправами і пшоняною кашею, яка була зварена на раковій юшці і посипана свіжим кропом. “Вчера Сошальский пригласил меня с Михайлом на борщ с сушеными карасями и на вареники”,- це вже запис із “Щоденника” Тараса Шевченка.

Є згадки про борщ із сушеними карасями і в російських повістях.

“Не знаю, дело ли то было аппетита, или дело просто сердечного радушия, или просто борщ с сущеными карасями (который так гениально варят мои землячки),- не знаю, что именно было причиною, знаю только, что я преплотно пообедал и еще плотнее заснул после обеда”. Це з повісті “Музыкант”. А ось з повісті “Близнецы”: “После борщу с сушеными карасями Степан Мартинович сказал: “Хороший борщик”. В повісті “Прогулка с удовольсвием и не без морали” Шевченко пише: “Постный обед, а в особенности постный борщ, который едва ли едал и сам великий знаток и сочинитель борщей гет ман Скоропадский, так на меня подействовал, что я, проснувшись после этого постного обеда, часа два по крайней мере лежал пластом... Такого рода припадок может случиться только в деревне, и то после постного обеда”.

От вирішив отримати запамороки від пісного борщу із сушеними карасями і я. У ролику відображено процес приготування. Зазначу, що це не оригінальний рецепт, бо найголовнішого інгредієнту – сушених карасів, як їх робили у середині 19 століття – я наразі не маю. Про це відверто повідомляю у відео. Але знайшов цікаву апробацію. Думаю, не гірше.

Ось така у мене вийшла розкладка:
Карасі сушені – 200 г
Квасоля – 150 г
Буряк – 400 г
Картопля – 250 г
Капуста свіжа – 200 г
Корінь селери – 100 г
Морква – 100 г
Цибуля – 50 г
Помідори квашені – 200 г
Олія – 2 ст ложки
Лавровий лист – 1 г
Часник – 10 г
Сіль та перець – до смаку

У мене на каналі є ще один цікавий рецепт зеленого борщу із сушеною рибою. Погляньте сюди: https://cutt.ly/Kzh25i9


Я в соцмережах:
Фейсбук: https://www.facebook.com/nejnich
Інстаграм: https://www.instagram.com/kgrubych/


#борщ #шевченко #карась
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить