Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Доля Теодосія Мовчанівськогоу горнилі Великого терору

Цікаве
Опубліковано: 25 квіт. 2020 р.
Виставка «Доля науковця у горнилі Великого терору» із серії «Репресована археологія» приурочена до 120-річчя від дня народження видатного українського археолога, краєзнавця і музейника Теодосія Миколайовича Мовчанівського (1899–1938). Підготовлена науковцями Національного музею історії України експозиція представляє цікаві предмети зі значної за обсягом колекції матеріалів із розкопок науковця. Також вона розповідає про життєвий шлях цієї людини – як приклад того, якою короткою та трагічною була доля українських учених трохи менше, ніж сто років тому.

Теодосій Мовчанівський не був першим репресованим археологом, але ланцюжок пошуку контрреволюціонерів та антирадянських елементів врешті дістався і до нього. Взимку 1938 р. його заарештували, а 10 травня 1938 р. – розстріляли та поховали серед десятків тисяч репресованих у Биківнянському лісі під Києвом.

Про дослідника, який провадив чи не най масштабніші археологічні розкопки 1930-х рр., після арешту та страти ніде не згадували. Особова справа була схована у архіві НКВС, публікації, рукописи та документація – у спецфондах відомчих архівів. І навіть підготовлену до друку монографію переробили та опублікували під прізвищем іншого автора. Тоталітарна система доклала зусиль, щоб затерти ім’я археолога Теодосія Мовчанівського.

Про науковий доробок та життєвий шлях Теодосія Мовчанівського розповідає Володимир Колибенко, старший науковий співробітник відділу найдавнішої та середньовічної історії України НМІУ.
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить