Бюджет України на 80% складається з податкових зборів. Імовірно ви це знаєте, але ми все ж нагадаємо - безкоштовної медицини, освіти, доріг та інших благ - не існує. Все це оплачується за рахунок ваших податків. Водночас 9 із 10 українців ніколи власноруч податки не платили - за них це робили роботодавці, банки та інші підприємства. Що ж, якщо ви один із цих 9ти українців, цей ролик може бути надзвичайно корисним для вас.
ЯКІ ПОДАТКИ ПЛАТЯТЬ ІЗ ЗАРПЛАТИ?
Уявімо наближену до середньостатистичної українську зарплату. Це трохи більше 10 тисяч гривень. Але для зручності розрахунків заокруглимо до 10. Це так званий “чистий дохід”, тобто податки з нього вже сплачено. Але скільки і куди?
Отже, якщо “на руки” ви отримали 10 тисяч гривень, то ви уже заплатили 18% податку з доходів фізичних осіб, а також 1.5% військового збору. Тобто нараховано вам було 12422 гривні. Але окрім цього податки платить ще і роботодавець – 22% єдиного соціального внеску на нараховану суму, або 8,41% податку на осіб, які мають інвалідність. Тобто ще 2733 (або ж 1045) гривень платить ваш роботодавець.
На практиці роботодавця цікавлять загальні витрати на кожного працівника, тобто сума, яку працівник отримує “на руки” разом з податками. Натомість працівника більше цікавить “чиста” зарплата.
Інколи роботодавець і працівник намагаються зблизити ці суми та задля цього йдуть на виплату заробітної плати в конверті, або ж на “сіре” працевлаштування, коли працівника оформлюють на мінімальну заробітну плату, а решту виплачують готівкою. В результаті працівник втрачає всі або частину соціальних пільг, зокрема може претендувати на нижчий обсяг компенсації під час хвороби чи безробіття. До того ж, у нього зменшується розмір пенсії та збільшується вік виходу на пенсію.
Фізичні особи-підприємці сплачують податки за іншою системою: щомісяця за себе вони платять ЄСВ від мінімальної заробітної плати - трохи більше 900 гривень - та 3-5% доходу щоквартально, залежно від групи оподаткування.
АЛЕ ЦЕ ДАЛЕКО НЕ ВСІ ПОДАТКИ.
Також ми платимо податки з пасивних джерел доходу, таких як депозити. Податкова ставка тут - 18%.
Якщо здаєте в оренду житло, з цього доходу теж маєте сплатити податок.
Ще є непрямі податки. Усі без винятку українці їх платять – інколи навіть не здогадуючись про це. Приблизно чверть тих грошей, які працівник отримав на руки, також потрапляють до державного бюджету у вигляді податків на споживання або ж непрямих податків. Щоразу як ми купуємо щось у магазині або отримуємо якусь послугу (у тому числі оплачуємо комунальні послуги), ми сплачуємо 20% від вартості товару у вигляді податку на додану вартість.
Чи великі податки в Україні? В Україні податок на доходи громадян відносно низький – 18%. Натомість у європейських країнах і Сполучених Штатах верхня межа цього податку досягає 50%. Є країни, де ставка податку ще більша – наприклад, Франція.
Але є важливіше питання: що відбувається далі з грошима, які ми платимо державі?
Єдиний соціальний внесок іде до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування. Відповідно, ці гроші будуть витрачені на виплати пенсій, допомоги безробітним тощо. Акцизний збір з пального та авто йде у Дорожній фонд. Решта грошей йдуть до загального фонду державного та місцевих бюджетів. Це означає, що центральна та місцева влада можуть використовувати їх на власний розсуд. Втім, законом можна встановити деякі обмеження - наприклад, на безпеку й оборону не можна витрачати менше 5% ВВП. Місцеві бюджети отримують 60% податку на доходи фізичних осіб, а також податок на нерухомість, плату за землю та єдиний податок, що сплачують підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування.
Проконтролювати напрямок і обсяг коштів, що витрачаються державою та місцевими органами влади можна на ось цих сайтах:
https://spending.gov.ua
https://openbudget.gov.ua
https://www.007.org.ua
https://prozorro.gov.ua
розгорнути опис
згорнути опис