Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Карликові планети Сонячної системи. Скільки їх? Пояс Койпера.

Цікаве
Опубліковано: 3 черв. 2021 р.
Підписатися
Скільки в Сонячній системі планет? Легкий питання! Звичайно, 8 ... або 9, стоп, 10 ж ... Насправді їх набагато більше, адже крім всіх, давно вже відомих нам Нептуна, Урана, Марса, Сатурна, Венери і т.д. є ще карликові планети. Пояс Койпера - дивовижне і загадкове місце, де знаходяться багато таємничих об'єктів: Хаумеа, Макемаке, Еріда, Седна ... Ці холодні, зовсім недружні по відношенню до людини світи, дуже цікаві! А є ще одне вкрай цікаве місце в Сонячній системі - Пояс астероїдів між Марсом і Юпітером. Тут теж є об'єкт, з дивовижними особливостями - Церера. Загалом, в нашому новому збірнику ми розповімо про найцікавіші, на наш погляд карликових планетах, і так, вони не все ще визнані "планетами", наприклад, Квавар, але ... про все по порядку!У 2006 році було багато обурення та розгубленості, коли Плутон втратив статус дев’ятої планети нашої Сонячної системи. Але ми не просто втратили планету - ми отримали аж п’ять карликових планет! В цьому відео ми поговоримо, що ж таке карликова планета, скільки їх взагалі, та які ще світи приховує так званий пояс Койпера?
Питання класифікації виникло 2005 року, коли астроном Майк Браун (англ. Mike Brown) разом із колегами відкрили в поясі Койпера об'єкт 2003 UB313 розміром більший за Плутон[Прим. 1]. Оскільки Плутон вважався планетою, то нове небесне тіло також мало отримати такий статус. Проте це викликало заперечення деяких астрономів, адже кількість планет у такому випадку мала значно збільшитися. Для розв'язання питання Міжнародним астрономічним союзом було утворено окремий «Комітет визначення планети». Після вивчення питання та обговорення комітет запропонував визначення, згідно з яким планетою слід вважати небесне тіло, що обертається навколо Сонця та під дією власного тяжіння набуло гідростатично рівноважної форми (тобто, форми, близької до кулястої). Визначення було подано на затвердження генеральної асамблеї МАС 16 серпня 2006 року[3][4]. Відповідно до цього визначення кількість планет сонячної системи мала збільшитися до дванадцяти.

Однак учасники асамблеї відхилили таку пропозицію. Дискусія тривала ще шість днів і нарешті 24 серпня було ухвалено остаточне рішення, згідно з яким об'єкт Сонячної системи має задовольняти трьом умовам, аби називатися планетою[2][5]:

Він має обертатися навколо Сонця.
Він має бути досить масивним, щоб набути кулястої форми під дією власних гравітаційних сил.
На своїй орбіті він має бути «гравітаційною домінантою», тобто, поряд із ним не має бути інших тіл порівнянного розміру, крім його власних супутників або тіл, що перебувають під його гравітаційним впливом.
Плутон не задовольняє третій умові, оскільки його маса становить лише 7 % маси всіх об'єктів на його орбіті. Тому відповідно до рішення МАС Плутон втратив статус планети[2] і його (разом із Церерою, Еридою, Макемаке та Гаумеа) було виділено до окремої категорії карликових планет.

На статус карликової планети також претендують такі транснептунові об'єкти: Квавар, Іксіон, Седна, Орк, Варуна.

Три великі об'єкти поясу астероїдів (Веста, Паллада, Гігея) можуть бути віднесені до карликових планет, якщо виявиться що їхня форма визначається внутрішньою гідростатичною рівновагою.

Термін «карликова планета» слід відрізняти від поняття «мала планета», як іноді називають астероїди. Офіційно термін «мала планета» більше не використовується, залишаючись даниною історії.
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить