Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Експедиця до безлюдного хутору Глиняний, співанки Марії Самашко в селі Великий Рожин

Подорожі
Опубліковано: 20 лют. 2022 р.
Підписатися
Великий Рожин - автентичне гуцульське село Косівського району, де ще залишилось дуже багато стареньких хатинок. А також тут в кожній хаті є майстер по дереву або ж майстриня по ліжникам, сорочкам чи килимам! Я вже тут був осінню буквально пару годин, а тепер спробуємо детальніше погуляти Великим Роженом, дослідивши інші гірські хутори. Їх тут багато, як мінімум 20! Перша згадка поо
село знаходиться в Йосифіанській метриці 1785 року! Проте за даними в інтернеті засноване село набагато давніше. Потік біля Сокільської скелі називається Татарським, оскільки в часи Середньовіччя там розбили татарів. Великий Рожин оточений місцями сили, рукою подати до Писаного каменю та Терношорської Лади, а Сокільські скелі взагалі в селі. Про Сокікльскі моноліти літом вже є відео на каналі, але не повноцінне! Цієї весни підемо туди знову, але вже пройдемо скелі з сторони Рожену. Це село є одним з найвищих в Косівському районі, на висоті від 700 до 1000 метрів над рівнем моря. Кутки або ж хутори села: Царина, Село, Присліп, Облаз, Дубівська, Голечі, Кубеївка, Плоске, Нижній Середній, Вишній Середній, Дутчин, Лужки, Нестері, Міхасі, Брусний. Річка Роженка з притокою Кубеївка, потоки Ворохтич, Глибокий потік, Татарівський. Дорога в село є грунтовою, проте легковою поїхати можливо! Від Початку села з Тюдева дорога через село тягнеться 15 кілометрів. Село неймовірно велике у всі сторони, думаю, щоб обійти кожен з кутів, треба тиждень як мінімум! Церква великомученика Дмитрія побудована в 1880-1886 роках. В 40-50 роках дуже багато жителів з села йшли в лави УПА. 71 житель з села були репресовані! Нам пощастило познайомитися в цій експедиції з Марією, яка співала в хорах 28 років і ще пам‘ятає багато давніх співанок, які співали в цьому селі.

І знову хутір, де живе всього одна сім‘я, Глиняний. Заглянемо в стару хату, де ніхто не живе. А хатинок-пусток тут як мінімум 10 по всьому пагорбі. Ще висять на стінах старі іотографії, як відблиск тої епохи, 50-60 років, коли людей заставляли цуратися всього гуцульського! І зникає автентика, хати починають замокати, а потім валяться…
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить