Привіт! У мене є нові польські друзі з Вроцлава - це Юрек та Гося. У цьому епізоді про нашу подорож з Одеси до Болграда (Одеська область, Україна) на батьківщину тата Малгожати. Приємного перегляду!
Cześć! Mam nowych polskich przyjaciół z Wrocławia - to są Jurek i Gosia. W tym odcinku o naszej podróży z Odessy do Bołgradu (obwód Odeski, Ukraina) do ojczyzny taty Małgorzaty. Miłego oglądania!
#podróż #Болград #автоподорож
Болгра́д — місто в Одеській області, районний центр, розташоване на східному березі озера Ялпуг — найбільшого прісного озера України. Адміністративний центр Болградської міської громади і Болградського району. Відстань до облцентру становить близько 242 км і проходить автошляхом E87, із яким збігається М15. В Болграді мешкає приблизно 15 000 жителів.
В Болграді народився п'ятий Президент України Петро Олексійович Порошенко.
Болград був заснований на місці болгарського поселення Табакі у 1821 році болгарами, які з дозволу російською уряду переселилися з Болгарії під владою Османської імперії до Російської імперії, як містечко Ізмаїльського повіту Бессарабської губернії.
Генерал Інзов Іван Микитович — генерал-лейтенант, намісник Бессарабії, головний попечитель і голова Комітету іноземних поселенців Південного краю Російської імперії, приймав тих, що тікали з османської неволі, під своє заступництво. Допомагав болгарським колоністам зберегти і збагатити свої традиції, культуру, релігію. З 1818 року і до кінця свого життя він був беззмінним головою Попечительського комітету про іноземних поселенців Південного краю Росії. Він виявив побажання:
"щоб прах його по смерті покоївся в Болграді"
21 травня 1828 року з міста під проводом російського імператора Миколи I вийшли війська на війну з Османською імперією за Дунай.
Кримська війна та її наслідки.
У 1853 році під час війни між Російською імперією і Османською імперією, у Болграді сформувався добровольчий полк під командуванням П. Громадова. Після Кримської війни 1853–1856 років за Паризьким мирним договором південна частина Буджака, у тому числі 40 болгарських і 83 гагаузьких колоній, відійшла до Молдовського князівства, що знаходилося під владою Османської імперії. Село Кубей стало російським прикордонним пунктом. Рятуючись від османської і австрійської поліції, в 1858 році у ньому жив зачинатель болгарської революційної поезії Георги Стойков Раковски. Саме в цей час він написав кілька віршів, зокрема «Затримка в Кубейському карантині» та «Спогади про минуле Болгарії».
Обіцянка зберегти привілеї і права, які болгари одержали від Російської імперії, була порушена молдовським урядом. В 1860 році уряд став вимагати рекрутів. Незадоволені болгари обрали депутацію від усіх сіл і направили її в Болград для переговорів з управителем колоніями. Приміщення гімназії, у якому близько 500 депутатів обговорювали питання про рекрутчину, оточили війська. Пролунали постріли, багатьох було поранено і вбито, протягом цілої доби тривала розправа над жителями, яка супроводжувалась мародерством і насильством. Кривава розправа викликала масову втечу болгар до Російської імперії. У 1861 році втікачі з Болграда заснували за 6 км від міста на території, що залишилася за Російською імперією, село Болгарійку.
60—70 роки XIX століття характерні новим піднесенням народного руху до визволення Болгарії від влади османів. У Болград приїздили відомі болгарські політичні діячі Георги Раковски, Любен Каравелов. У 1871 році тут жив болгарський поет-революціонер Христо Ботєв. Під його впливом 1872 року в гімназії утворився революційно-демократичний гурток. У 1876 році в місті почала виходити політична газета ліберально-буржуазного спрямування «Български глас».
Bołgrad (ukr. Болград, Bołhrad) – miasto na Ukrainie, w obwodzie odeskim, siedziba administracyjna rejonu bołgradzkiego.
Bołgrad leży na północno-wschodnim brzegu jeziora Jałpuh.
Bołgrad został założony w 1821 przez bułgarskich osadników i przynależał do Imperium Rosyjskiego. Następnie w latach 1856–1878 znajdował się w granicach Księstwa Mołdawskiego, a następnie Rumunii. Ponownie włączony został w granice Rosji. W przedziale chronologicznym 1918–1940 i 1941–1944 w Rumunii, następnie w ZSRR, a obecnie na terytorium Ukrainy, tuż przy granicy z Mołdawią. W mieście istnieje gimnazjum, którego 150-lecie istnienia obchodzono uroczyście w październiku 2008 roku. Bołgrad jest niepisaną stolicą Bułgarów besarabskich, największej bułgarskiej diaspory. W centrum znajdują się dwie świątynie prawosławne (sobór oraz cerkiew), a także kościół protestancki. Na cmentarzu zlokalizowanym na obrzeżach miasta wznosi się majestatycznie mauzoleum Iwana Inzowa, byłego gubernatora kolonistów zadunajskich.
Okolice Bołgradu są zamieszkane głównie przez Bułgarów (61%), a także Gagauzów (miejscowości Aleksandrowka, Dymitrowka, Winogradowka oraz Kubej) oraz przedstawicieli innych narodowości.
розгорнути опис
згорнути опис