Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Чому НБУ має бути незалежним?

Опубліковано: 29 лип. 2020 р.
Підписатися
Підписатися на наш канал: https://bit.ly/2UnEAQX

Курс гривні впаде. Чи ні? Що буде з цінами? До чого тут незалежність Нацбанку? Якщо ви досі не розібралися для себе у цих питаннях – вам точно треба подивитись це відео.

16 липня Верховна Рада призначила нового голову НБУ. Ця подія стала приводом для безлічі дискусій щодо подальшої долі гривні та цін в Україні.

Навіщо існує Національний банк?

Перша ціль НБУ - цінова стабільність, тобто низька інфляція. Сьогодні інфляційна ціль НБУ - 5% +/- 1%. Це означає, що якщо сьогодні набір товарів і послуг, який ви споживаєте за місяць, коштує 5 тисяч гривень, за рік він буде коштувати від 5200 до 5300 гривень.

Друга ціль - фінансова стабільність, тобто “гарне самопочуття” банків та інших фінансових установ. Цієї цілі Нацбанк намагається досягнути поки вона не суперечить першій цілі - ціновій стабільності. Тому якщо існування деяких банків шкодить стабільності гривні, наприклад, вони допомагають відмивати кошти або не виконують зобов'язання перед вкладниками, такі установи виводяться з ринку.

Третя ціль - підтримання темпів економічного зростання. Цієї цілі Нацбанк намагається досягнути поки вона не суперечить першим двом цілям. Наприклад, під час економічної кризи НБУ знизив ставку, за якою банки можуть отримати в нього “короткий” кредит, з 10% до 8% у квітні та до 6% у червні. Це робить заощадження менш привабливими, тому люди починають більше споживати, що добре для виробників. Кредити стають дешевшими, що також добре для підприємств.

Але якщо через зниження виробництва або через “роздачу грошей” людям ціни почнуть зростати, НБУ змушений буде підвищити облікову ставку. Адже зрештою швидке підвищення цін також шкодить економіці.
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить