Проблема повернення (реституції) культурних цінностей на сьогодні є актуальною для багатьох бібліотек, архівів, релігійних громад та музейних установ України. Масові переміщення культурних цінностей під час Другої світової війни – у 1941 р. на схід, а в 1943 р. – на захід, призвели до часткової втрати культурного надбання. Значних втрат у цей складний період зазнали і довоєнні зібрання НМІУ, зокрема його археологічна збірка.
З початком окупації Києва ЦІМ продовжував діяти, пристосовуючись вже до нових умов. Археологічні збірки Києва були підпорядковані Окружному управлінню до-і ранньої історії при генералкомісарі на чолі з др. Паулем Ґріммом, а згодом – Крайовому інституту до- і ранньої історії, яким керував проф. Штампфус. 7 вересня 1943 р. у зв’язку з наближенням фронту штадткомісар Києва оголосив про евакуацію цивільних установ міста. Вже за тиждень почалося пакування збірок Крайового інституту для вивезення до Кракова. З 27 вересня до 17 жовтня 1943 р. з музею Крайового інституту вивезли 6 вагонів археологічних збірок та інших матеріалів.
18 жовтня 1943 р. була створена Краківська філія Оперативного штабу райхсляйтера Розенберґа на чолі з Вернером Гюллє. Її приєднали до Головної робочої групи України, яка на той час перебувала у Моршині. Співробітники Краківської філії приймали вантажі з культурними цінностями з України, дбали про їхнє розміщення та збереження, провадили облік і готували збірки до подальшого переміщення у Райх. У результаті інвентаризаційних робіт, проведених у Кракові, були складені німецькомовні переліки предметів і збірок, вивезених у вересні–жовтні 1943 р. з Києва. Детальну інформацію про матеріали, вивезені з Крайового музею через Оперативний штаб райхсляйтера Розенбеґа до Кракова, надають три документи з Центрального державного архіву вищих органів влади і управління України. Це перелік археологічних збірок Крайового музею до- і ранньої історії в Києві та розкопок др. В. Гюллє біля Дніпропетровська, перелік ілюстративних матеріалів названого музею, а також перелік єгипетських старожитностей.
У другій половині лютого 1944 р. всі українські збірки були вивезені у Баварію в замок м. Гьохштедт на Дунаї. 22 квітня 1945 р. Гьохштедт зайняли американці. Збірки майже до кінця року залишалися у замку Гьохштедта. Протягом 4 листопада – 20 грудня 1945 р. їх перевезли у Мюнхенський центральний збірний пункт, створений американцями для реституції культурних цінностей, вивезених нацистами з окупованих країн. Із Мюнхена музейні збірки, вивезені з Києва, 15 квітня 1947 р. повернули Радянському Союзу. 4 грудня 1947 р. 7 вагонів з українськими культурними цінностями прибули до Києва. Їх перевезли до Державного історико-культурного заповідника «Києво-Печерська Лавра», де протягом двох з половиною місяців, з початку січня до середини березня 1948 року, працювала комісія з приймання та інвентаризації культурних цінностей. До Державного історичного музею УРСР (нині НМІУ) тоді повернулися 618 ящиків.
Деякі українські культурні цінності, вивезені під час Другої світової війни, зокрема, окремі артефакти з довоєнного зібрання НМІУ, зусиллями науковців і музейників виявлені сьогодні в колекціях музеїв Польщі та Німеччини.
Публікація переліків вивезених на захід у 1943 р. українських культурних цінностей сприятиме ширшим дослідженням післявоєнної долі цих цінностей, їхнього можливого виявлення і, безумовно, – реституції.
1. Радієвська Т. М., Себта Т. М., Сорокіна С. А. Документи свідчать: вивезення на захід збірок Крайового музею до і ранньої історії в Києві у 1943–1945 рр. // Український археографічний щорічник. – К., 2018. – Нова серія. Вип. 21/22. – Т. 24/25. – С. 799–860.
2. Радієвська Т. М., Себта Т. М., Сорокіна С.А. З історії зібрань Національного музею історії України: переміщення на захід та реституція збірок 1943–1948 рр. // Науковий вісник НМІУ. Збірник наукових праць. – Вип. 3. – 2018. – С. 15–52.
розгорнути опис
згорнути опис