Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Кудрявський скарб

Цікаве
Опубліковано: 1 трав. 2020 р.
Жіночі прикраси зі скарбу другої половини ХІІ – першої половини ХІІІ ст. знайшли 6 серпня 1986 р. по вулиці Кудрявській, 10, на території літописного Копирового кінця у Києві. Скарб нараховував 76 фрагментів золотих, срібних та бронзових виробів, загорнутих у зотлілу вовняну тканину. Прикраси відзначалися художньою довершеністю та технічною досконалістю.

Скарб складався з колту з рясною, золотого намиста, бронзової шийної прикраси, срібних 3-намистинних сережок та браслетів-наручів. Привертає увагу золотий колт, виконаний у техніці перегородчастої емалі. На лицьовому боці – зображення птаха, на зворотному – геометричний орнамент. Колти були парадними, навіть весільними прикрасами, в яких жінки носили ароматичну траву. На Русь цей тип прикрас прийшов, ймовірно, з Візантії і був обов’язковою частиною князівсько-боярського головного убору. У давньоруських емалей колорит стриманіший, ніж у візантійських. Переважають синій, білий, червоний та зелений кольори.

Золоте намисто з Кудрявського скарбу складалося із 23 намистин, виготовлених у техніці скані та тиснення. Майстерністю виконання вражає і срібний браслет-наруч ХІІ ст., виконаний у техніці черні. Його вага – 64,68 г. Браслет складається з двох стулок, кожна з яких поділена на два яруси. У верхньому ярусі на черненому тлі вигравійовано 4 зображення, в центрі – сцена боротьби воїна з хижою твариною. На нижньому ярусі – рослинний орнамент.

За фотоматеріалами НМІУ, фотозйомка - Дмитро Клочко.
Використано ілюстрацію реконструкції П. Корніенко зі статті: Мовчан И., Боровский Я., Гончар В. Клады древнего Киева // Древний мир. – №2. — Киев, 2002.
Відео підготували: Марта Шкрабак, Юлія Гейко, Юрій Єжель.
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить