Водії та перехожі постійно нарікають на стан доріг в Україні. Звинувачують президента, уряд, мерів, олігархів і кандидатів, які обіцяли і не виконали. Але хто ж насправді відповідає за стан українських доріг?
Загальна протяжність доріг в Україні - близько 430 тисяч кілометрів. Сюди входять дороги державного, місцевого значення, а також вулично-дорожні мережі міст та сіл. Останні мають найбільшу протяжність - майже 250 тисяч кілометрів і ремонтуються за рахунок органів місцевого самоврядування. Тобто за дорогу у вашому місті чи селі, якою ви щоденно їздите на навчання чи роботу - відповідає безпосередньо керівництво вашого міста, села, чи громади.
Але схема роботи не така проста як здається. Спочатку місцева рада затверджує бюджетну програму. Виходячи з визначеної у бюджетній програмі суми складається перелік доріг, які потребують першочергового ремонту. Потім проводиться тендер на виконання робіт і вже після цього етапу можна ремонтувати дороги. Якщо вулиця чи дорога є частиною дороги державного значення, то ремонт проводиться по схемі “співфінансування”. Тобто місцева влада передає гроші обласній Службі автомобільних доріг, яка і проводить тендер на виконавця робіт.
Ще є місцеві дороги. Їх аж 123 000 кілометрів. Дороги місцевого значення з'єднують між собою села, і села з районними центрами. За ці дороги відповідає керівництво конкретної області. А фінансуються вони, здебільшого, з Державного дорожнього фонду, і аж 35% бюджету цього фонду призначено саме для місцевих доріг. Проте на ремонт цих доріг виділяється ще й місцевий бюджет. Такий механізм співфінансування пов’язаний з тим, що коштів з держбюджету не завжди вистачає на повноцінний та якісний ремонт доріг.
Гроші з Державного дорожнього фонду розподіляються між областями пропорційно протяжності доріг місцевого значення. Але, для складання списку доріг, які треба ремонтувати використовуються звернення представників місцевої влади. Потім, перелік узгоджується з "Укравтодором" та Міністерством інфраструктури. Лише після узгодження усіма структурами, можна починати ремонт. Пріоритети по ремонту встановлюються обласними державними адміністраціями.
А що з державними дорогами? До них належать міжнародні, національні, регіональні та територіальні дороги. За них відповідає Укравтодор, а фінансуються вони також з Державного дорожнього фонду. За протяжністю вони займають трохи більше 45 000 кілометрів – найменше з усіх видів доріг, однак на них іде аж 60% бюджету ДДФ. Такий розподіл коштів пояснюється тим, що дороги державного значення важливіші для економіки країни та транспортної системи в цілому та й інтенсивність руху на них набагато вища.
Звідки беруться гроші на ремонт доріг?
Кошти на ремонтні роботи виділяються із Державного дорожного фонду, який почав працювати у 2018 році.
Бюджет фонду формується з: 1) акцизного податку на пальне та авто;
2) ввізного мита на нафтопродукти, транспортні засоби та шини до них; 3) плати за проїзд дорогами великогабаритного транспорту; 4) плати за проїзд платними автомобільними дорогами державного значення; 5) плати за передачу доріг в оренду або концесію; 6) кредитів, отриманих від іноземних держав або міжнародних фінансових організацій.
Хто виконує ремонт?
Після того, як визначено яким дорогам потрібен ремонт, проводяться тендери. Замовником ремонтних робіт доріг державного значення є "Укравтодор". А замовником для міських доріг виступає ОДА, районні, міські ради. Виконавці ремонтних робіт — державні чи приватні компанії, які обираються через електронну платформу Prozorro.
розгорнути опис
згорнути опис