Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Пере́мишль. Przemyśl. Свастика в храмах Польщі. Що там від Сяну до Дону?🇺🇦🇵🇱

Подорожі
Опубліковано: 27 верес. 2019 р.
Підписатися
Музика: Blur, Song2

Прогулюючись над річкою Сян дивовижним містом Перемишль, побачив багато древньої архітектури, храмів, кав'ярень, парків, а також змагання на велосипедах #BMX.

Пере́мишль (пол. #Przemyśl) — місто у Польщі, в Підкарпатському воєводстві. Адмінцентр Перемиського повіту. Розташоване на р. Сян, 7 кілометрів на захід від українсько-польського кордону.

Miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem przy ujściu Wiaru.

Засноване у ІХ—X ст. Входило до складу Київської Русі та Руського королівства. Короткий час було столицею удільного Перемиського князівства, очолюваного галицькою гілкою династії Рюриковичів. Після приєднання Галичини до Польщі в XIV ст. стало центром Перемиської землі, належало Руському воєводству Польського королівства. 1389 року отримало магдебурзьке право. Було одним із великих руських (українських) міст регіону, центром Надсяння, православного й унійного Перемиського єпископства. Поступово полонізувалося. У 1772—1918 роках перебувало під владою Австрії. 1918 року короткий час належало Західноукраїнській Народній Республіці, але за результатами українсько-польської війни опинилося під Польщею. В ході Другої світової війни входило до складу УРСР (1939—1944), згодом передано Польщі (1945). У місті розвинений туризм, діють греко- і римо-католицькі семінарії, колегіум іноземних мов. Визначними пам'ятками міста є Собор Івана Хрестителя, Перемиський замок, Францисканська церква. Площа міста — 43,76 км². Населення — 61 808 осіб (2018).
Перемишль найстаріше й одне з найважливіших міст Галичини, колись столиця українського князівства, а згодом важливий осередок українського культурного й церковного життя, його бастіон на пограниччі з Польщею. Головне місто Посяння. У 1910 році в місті проживали 54,7 тис. мешканців. З них 46,7 % римо-католиків, 29,5 % юдеїв і 22,5 % греко-католиків.

欧洲之旅, 去欧洲, #在欧洲度假

У роки І Світової війни під однією з найпотужніших в Європі — Перемиською фортецею точилися кількамісячні бої. 3 листопада 1918 року в місті та околицях на короткий час була відновлена українська державність. Лівий берег Сяну, Засяння, займали поляки. 10—11 листопада вони захопили місто.

До 1939 року Перемишль перебував під владою відродженої Польщі. За домовленостю СРСР і Третього Рейху місто було розділене на дві частини по річці Сян. У 1944 році на короткий час Перемишль входив до складу УРСР, а 1945 був переданий Польщі.

Євген Грицак (1890—1944), філолог та історик з Перемишля, писав: «Перемишль має великі заслуги у справі перших починів пробудження українського народу до нового життя й до першої освітньої праці та поширення національної свідомості, він навіть випередив до певного ступеня головний і природний осередок українського культурного життя — Львів».
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить