Лілія Таран
Лікар-ендокринолог,
завідувачка Клініко-консультативного відділення клініки «Оберіг».
Йодопрофілактика на випадок радіаційного забруднення.
Сьогодні в Україні існує загроза техногенної катастрофи. Чому потрібно профілактувати ураження щитовидної залози радіоактивним йодом? Щітовидна залоза синтезує свої гормони з йоду. Це може бути органічний йод, який ми отримуємо з продуктів харчування, чи небезпечний радіоактивний йод. Різниця в тому що такий йод провокує проміневе ураження щитовидної залози. Стан пацінта залежить від дози. В найгіршому випадку це призводить до раку.
До радіактивного йоду найбільш чутливі: діти, які знаходяться в утробі матері, немовлята до 1 року, діти до 14 років, вагітні. Меньш уразливі дорослі та люди похилого віку.
Якщо виникла загроза:
1. Категорично не рекомендується превентивний прийом препаратів йоду. Тому що високі дози йоду блокують щитовидну залозу і вона перестає виробляти гормони. Превентивно приймати йод можна тільки за 24 години до виникнення аварії і протягом 6 годин після аварії
2. Профілактичну дозу йоду необхідно приймати тільки у разі оголошення техногенної катастрофи.
3. Слід приймати таблетки калію йодид. Немовлята від народження до 1 місяця - 16 міліграм. Діти від 1 місяця до 3 років - 32 міліграми. Від 3 до 12 років - 62 міліграми, діти старше 12 років, вагітні та дорослі - 125 міліграм.
4. Якщо таблеток нема, можна приймати спиртовий розчин йоду 5%. Діти до 5 років - 20-22 краплі 2,5% розчіну шляхом нанесення на шкіру. Діти від 5 до 12 років - 20-22 краплі. Діти старше 12 років, вагітні та дорослі - 44 краплі розведених у воді або молоці.
5. Також можна використовувати розчин люголю. Дітям до 5 років розчін люголю не рекомендується. Діти від 5 до 12 років - 10-11 крапель. Діти старше 12 років та дорослі - 22 краплі на півсклянки води
розгорнути опис
згорнути опис