Підтримати LB.ua за посиланням : lb.ua/donate
«Пробитися можна тільки через провокацію. Тільки», - говорить відомий український шеф-повар Євген Клопотенко. Широка громадськість знає його і як «чувака з тєлєка» - не без цього – і як креативного шеф-кухаря столичного ресторану «100 років тому вперед», автора кулінарних книг та фільму «Борщ. Секретний інгредієнт».
Приставка «креативний» не випадкова. Вже декілька років Клопотенко, подорожуючи Україною, відшукує старовинні рецепти та адаптує їх на сучасний лад. «Підморені бджоли» чи «гамула» - вже звичні страви для його «Сто років». Ясно, продукти при цьому всі виключно місцеві.
Історія про борщ – теж невипадкова.
Євген був одним із ініціаторів запуску процесу щодо внесення українського борщу у перелік нематеріальної спадщини «Юнеско». Сама процедура досить довга та непроста: для початку активісти збирають «досьє» - низку свідчень та підтверджень того, чому це важливо (у відповідності до суворих вимог), потім його розглядає та затверджує – з поміж інших – Мінкульт, далі – МЗС, який відправляє на ЮНЕСКО і ось, нарешті, раз на два роки ЮНЕСКО приймає рішення. За день по тому, як ми записали це інтерв’ю, статус об’єкта нематеріальною спадщини від України отримав кримсько-татарський орнамент, «орнєк», до цього його було присвоєно косівській кераміці та козацьким пісням Дніпропетровщини, український борщ «запланований» на 2023 рік.
А вже у 2022-му Клопотенко рішуче налаштований їхати в головний офіс ЮНЕСКО, варити там цілі чани з борщами, організовувати перфоманси й переконувати європейських чиновників, чому для України це важливо.
Разом з тим, у професійній тусовці ставлення до Євгена полярне – його або дуже люблять та підтримують, або кривляться, закидаючи гастрономічний непрофесіоналізм. Втім, Клопотенко не дуже зважає. Чи не головною своєю метою називає просування української кухні в світі. І впевнено до неї прямує.
Ця наша розмова – перша з серії бесід, присвячених українській гастрономічній дипломатії як глобальному явищу. «Їжа – найпростіший спосіб популяризації», - ацкентує Клопотенко, що входить до Клубу шефів-амбасадорів при МЗС, створеному нещодавно (так, існує й такий. І це дуже, дуже цікаво).
Скільки «коштують» «зірки» «Мішлен» (в прямому сенсі), чи дійсно він нам так потрібен, як всі про це говорять? Яким є середній чек в ресторані – в Києві та регіонах і чи всі собі це не/можуть дозволити? Який борщ «канонічний»: з квасолею чи з картоплею?
Пояснює Євген Клопотенко.
Велика прем’єра на Lb.ua - проект «Гастрономія».
Сьогодні - перший випуск на каналі KishkiNa
розгорнути опис
згорнути опис