Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Тустань - петрогліфічний комплекс періоду гальштат, симоволи кельтів, фраків і середньовічна фортеця

Подорожі
Опубліковано: 9 черв. 2021 р.
Підписатися
Тустань!
А ви знаєте, що це чи не найбагатший скельний петрогліфічний комплекс на теренах Європи?Досліджуємо цього разу Львівську область, Сколівський район! Могутня скеля Тустань, яка в селі Урич. Колись тут була середньовічна фортеця! А ще до того - язичницьке капище, тобто святилище! Тут провелось багато археологічних розкопок та знайдено було понад 3000 одиниць цікавих експонатів! За дослідженням вчених, петрогліфи залишали різні античні племена: дакійці, фраки, кельти, скіфи, білі хорвати!
Вперше фортецю наші давні предки слов‘яни збудували ще дуже давно, в ІХ столітіі, це був стратегічний пункт, звідки найкраще проглядалась місцевість! Просто ідеальне місце для замку! Попри Тустань йшов соляний шлях з Азії в Європу!
Як жаль, що багато замків в Середньовіччі будували з дерева, тому залишились тільки ті замки до нашого часу, які робили з каменю!
Доречі, тільки Урицьку скелю занесли до світової спадщини Юнеско!
Кожного року тут проводять фестиваль української середньовічної культури!
З теперішніми технологічми відтворено 3д модель фортеці, але я мрію жити в такій країні, де всі давні замки та палаци будуть відновлені та реставровані! Стільки храмів та замків доживають свого часу, тільки у Львівській області в занепаді 30 замків та більше 200-от польських костелів! А на Тернопільщині ще більше! Якщо б відновити Тустаньський замок, то тут була б найкраща локація для зйомок фільмів про дике Середньовіччя на наших теренах! Дуже багато петрогліфів ще збережено на Тустані та Острому камені, тобто тут було місце Сили і 20 000 років тому! А біля Тустані є музей над відкритим небом великих катапульт давніх часів! Також на території живуть овечки! Фестиваль на початку серпня, дрескод, бути одягнутим в одяг середньовіччя! Вражаюча атмосфера та дух лицарства можна відчути саме тут!
Доречі, аналогів такої фортеці на скелі немає ніде у світі, хоча замків на скелях є дуже багато в Європі! Фортеця мала два ряда оборони, викопаний став, через який переходили по підвісному мосту! Фортеця мала десять поверхів та були забудовані 90 метрів над долиною! Михайло Рожко відтворив 3Д фортецю за малюнками в скелях! Науковець застосував передову методику архітектурно-археологічних досліджень! Проведено повну ідентифікацію скель методами лазерного сканування та фотограометрії, це дозволило створини точну модель фортеці!
Вхід до скелі Тустань коштує ціна 60 грн, пільговий 30 грн, але тут справді прибирають та доглядають за місцевістю, тому є за що заплатити.
В Україні є стільки скарбів, про яких ми не знаємо, всі чули про острів Пасхи та Стоунхендж, але наші місця Сили майже не досліджені! Тисячолітні каміння велетні нагадують великі голови людей-велетнів! На кодному камені можна добре роздивитися обличчя, хто не вірить, дивіться краще! Так як і піраміди ніхто не може пояснити, як насправді будувались, так і камені залишаються для нас до сих пір загадкою! Легенда каже:
«Давним-давно, коли ще велети жили серед люлей, обравши собі велике скелю для житла, велет наказав нечистій силі побудувати там замок і за одну ніч, ще не встиг закукурікати півень, як замок був зведений, однак, коли півень закукурікав, то велет перетворився в камінь та став частиною скелі навіки!»
Основними скельними групами місцевості є 4 скелі:
- Камінь (фортеця)
- Жолоб
- Мала скеля
- Острий камінь ( пальці) про Острий камінь буде окреме відео, там ще більше петрогліфів збереглося, ніж на центральній скелі!
В епоху Київської Русі та Галицько-Волинського князівства тут збудували замок та збирали мито за проходдення місцевості з купців з Португалії, Туреччини та Польщі! Хтось віз тканину в Китай, а хтось їхав за сіллю в Дрогобич!
Деякі історики пов‘язують назву Тустань зі словами «Тут стань!»!
Проте є інша версія, яка мені більше до вподоби! Ту і Стан! Два різних слова, з яких склалось одне словосполучення!
Другий корінь «Стан» відомий у багатьох слов‘янських та тюркських мовах: Стани-мир з української, Стані-Слав з польської! Станігой зі словенської! Стан на думку вчених означає міцність та постійність! Ймовірно, що Тустань - скоротилось з довгий період часу від Тугістан! Тугь - означає міць та силу! Схожий тип з двох слів часто зустрічається в індоіранських мовах, навіть назви Казахстан, Пакистан, Таджикистан!
На Тустані та ближніх скелях Острий камінь, Жодоб і Мала скеля знайшли 270 петрогліфів, деякі з них було розшифровано! На скелях зустрічаються малюнки спіралей, колеса, сонця, місяця, оленя, лева, вовка, сокири, блискавки, танцюючих чоловічків, рогу достатку та багато інших.
Ще з палеолітичних часів люди вірили у сакральність мегалітів, вбачаючи в них не лише мікроелементи, а духів і богів, які можуть слухати, бачити, змінювати свою форму, пересуватись у просторі і часі, з якими можна розмовлят, а головне - вони можуть впливати на долі людей.

І ще на мегалітах багато круглих отворів, котрі, мали сакральне значення і служили жертовниками:
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить