Онлайн-лекція «Перевинайдення» колективної пам’яті і примирення конфліктного минулого» є спробою подивитися на швидкоплинний та комплексний світ людей через призму поняття «колективна пам’ять». Традиційно цей світ систематизують за соціальними, психологічними, політичними та культурними критеріями. Здобутки соціальних, психологічних, політичних та культурних наук неодноразово підтверджували корисність такого бачення. Разом з тим, такий поділ містить один серйозний недолік – методології цих наук настільки відрізняються, що важко піддаються інтеграції.
Ця лекція шукає такої інтеграції.
Колективна пам’ять – це результат досвіду людської групи у плинному потоці часу. Колективна пам’ять рівною мірою уособлює психологічний, соціальний, політичний та культурний досвід групи, а отже щоби наблизитися до комплексного рішення нам буде достатньо змістити фокус на те, як групи та колективні пам’яті виникають, існують, трансформуються, змінюються та зникають.
Особливу увагу лектор - головний спеціаліст відділу аналізу тоталітарних режимів Українського інституту національної пам'яті Віталій Огієнко - приділить конфліктам колективних пам’ятей та тому, як «перевинайдена колективна пам’ять» може стати у нагоді примиренню конфліктного минулого.
Ця лекція є конспектом ширшого курсу, над яким зараз працюють співробітники Інституту.
розгорнути опис
згорнути опис