Розслідування проекту "Схеми" тут: https://www.youtube.com/watch?v=ecDhtL9luNg
00:00 - 02:00 - про формування ціни на цигарки, про "тютюнові" правки Дубінсього, Холодова та Юрченка
02:01 - 03:10 - про Тедіс Україна, про націнку на цигарки
03:11 - 04:36 - про зростання акцизів на цигарки
Близько 85 тисяч українців помирають щороку від хвороб, спричинених курінням. Та попри це тютюнова галузь прибуткова і не тільки для виробників та дистриб’юторів, але і для держави. У 2018 році тютюнова галузь принесла в бюджет майже 44 мільярди гривень акцизного податку. Це аж 6% від усіх доходів Держбюджету.. Та нещодавно деякі великі гравці ринку заявили про можливе закриття своїх потужностей. Чому? Почнемо із простого.
Середня ціна пачки сигарет в Україні – 36 гривень. Але це не означає, що всі ці гроші підуть виробникові, адже близько 70–75% вартості пачки – це податки та збори: а саме акциз та ПДВ. Решта – це собівартість та націнки: виробника, дистриб’ютора та роздрібного продавця.
Якщо ви уважні, то на пачці ви мали бачити позначення МРЦ. Це – максимальна роздрібна ціна. Продавці не можуть продавати цигарки дорожче, ніж на 5% від цієї ціни. Ці 5% – це роздрібний акциз. Його продавець має сплатити до бюджету.
Максимальну ж роздрібну ціну встановлює сам виробник. Відповідно він же встановлює свою націнку, коли продає товар дистрибьютору, чи оптовику.
Проте нові законодавчі правки авторства депутатів партії “Слуга Народу” Олександра Дубінського та Олександра Юрченка пропонують перерозподіл прибутку між виробниками, оптовиками та роздрібними реалізаторами на користь роздрібної мережі. Виробники мають продавати товари оптовикам та дистриб’юторам за ціною не вищою, як 80% МРЦ, а оптовики роздрібним торгівцям – не вище 87%.
За словами Дубінського, ця правка мала на меті обмежити націнку дистриб’ютора Тедіс–Україна. Цю правку підтримав також Андрій Холодов, а журналісти знайшли його імовірний зв’язок із роздрібною мережею торгівлі цигарками. Лінк у описі до цього відео.
Тепер про Тедіс. Це скандальний монополіст на ринку. Раніше журналісти пов’язували його з Росією, а свого монопольного становища компанія набула за часів Януковича. Саме через цю компанію іде значна частина найбільших виробників цигарок в Україні.
У жовтні цього року Антимонопольний Комітет оштрафував найбільших виробників та Тедіс “за узгоджені дії”, які перешкоджали виходу на ринок інших компаній.
Може бути, що компанія Тедіс вигідна виробникам тютюнових виробів, оскільки робота з нею спрощує адміністративні процеси щодо продажу підакцизного товару.
Отже, є виробник, який продає значну частину продукції дистриб’ютору, тобто Тедісу, Тедіс зі своєю націнкою продає цигарки оптовикам та роздрібним мережам, які, відповідно, мають свою націнку.
І ось саме про перерозподіл цієї націнки і йде мова. Виробник-Дистриб’ютор-Роздрібник. На споживача ці правки, найімовірніше, вплинуть фінансово, адже для того, аби забезпечити собі прибуток на тому ж рівні, виробники змушені будуть підняти ціни на свою продукцію. Ціна зросте – частина покупців піде купувати нелегальний товар – компанії і держава будуть втрачати. Саме тому виробники і почали говорити про закриття заводів.
Проте ціни і так ростимуть, щоправда, через акцизи. Отже, середня ціна пачки цигарок – 36 гривень. Вже скоро вона коштуватиме дороже, адже з 1 січня – чергове підвищення акцизу. Воно відбувається два рази на рік: у січні та липні, і так буде аж до 2025 року. Акциз поступово росте з 2008 року, і за цей час ціна пачки виросла більш як в 10 разів. Але це не кінець. Ціна продовжуватиме рости – на 20% щороку. У планах до 2025 року збільшити акциз до 1,8 євро за пачку. Це – майже втричі більше, ніж зараз, однак навіть така цифра – найменший показник у Європі. Акциз зростає відповідно до зобов'язань, які взяла на себе Україна, для того аби вирівняти рівень акцизів в Україні та ЄС.
Акцизи – це велике джерело надходжень для держави. І все б нічого, але з ростом акцизу росте і тіньовий ринок. Так, за неповний 2019 рік рівень нелегальної торгівлі зріс з 4 до 7%. Такою торгівлею займаються переважно вуличні торговці, магазини, відкриті ринки та кіоски.
Відповідно, через це держава теж втрачає гроші, наприклад ось ці 7% нелегальної торгівлі – це мінус майже 5 мільярдів гривень податків. До того ж, Україна на першому місці серед постачальників нелегального тютюну до ЄС, але це вже інша історія.
розгорнути опис
згорнути опис