Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Що не так з таксі в Україні? Якою має бути реформа таксі?

Влоги
Опубліковано: 3 груд. 2019 р.
Підписатися
Звичайна ситуація: вам потрібно дістатися з однієї точки міста - в іншу. Ви заходите в мобільний додаток та викликаєте таксі. Авто приїжджає. Ви їдете туди, куди вам потрібно, гроші списуються з рахунку - усі задоволені. Але чи можете ви бути впевненими у перевізнику?

За експертними оцінками, майже 98% ринку таксі знаходиться “в тіні”. Для споживача це означає, що лише 2 автівки зі 100 мають ліцензію, і лише в цих 2 автівках пасажир буде застрахованим. Ще це означає, що у решті 98 авто ніхто не слідкує за станом здоров’я таксиста і ніхто не регулює тривалість його робочого дня.

Так відбувається тому, що більшість сервісів не зареєстровані офіційно або зареєстровані як інформаційні агенції чи консалтингові компанії. Вони є лише зв’язковими між водієм та замовником і не несуть відповідальності за можливі наслідки. Водії ж, з якими співпрацюють такі служби, в більшості - неліцензовані.

Однак стати легальним таксистом в Україні насправді не так і просто. Перш за все, потрібно отримати ліцензію. Ця процедура доволі складна, і часто людям відмовляють з формальних причин. Крім того, бути “легальним” перевізником ще і не вигідно, адже таксометр, ліцензія, техогляд, страховка пасажира, податки - це додаткові витрати, які перевізники платити не дуже хочуть.

Здавалось би, ситуація не дуже хороша, проте саме вона сприяла розвитку таких онлайн-сервісів як UBER, Уклон та BOLT, які зайшли на ринок без значних витрат. Відповідно, кількість поїздок збільшилась, а якість, завдяки конкуренції, зросла.

Однак, все ж, відсутність регулювання позначається не тільки на пасажирах таксі, але і призводить до втрат держави. Наприклад, держбюджет щорічно недоотримує близько 4 мільярдів гривень, а це 0,5% від податкових надходжень. Це і безпосередні податки з доходу та ліцензій, і втрати держави від нелегального працевлаштування. Адже водії при доході в 20-30 тисяч гривень на місяць вважаються безробітними, і тому можуть претендувати на субсидії.

Очевидно, що галузь потребує реформи, адже держава фактично не здійснює заходів для регулювання ринку і санкції за роботу без ліцензії не накладаються.

Представники популярних серед українців додатків наполягають на тому, що контроль держави має бути мінімальним, а ліцензування потрібно взагалі скасувати, Натомість можна продавати водіям дозволи на певний період у вигляді “токенів”. У вартість такого “токену “ вже мають входити всі податки і збори, і їх не потрібно буде платити окремо.

Така реформа допоможе вивести ринок “з тіні”, однак закони потребують ретельного пропрацювання, аби не лише водії платили податки, а й пасажири почували себе в безпеці.
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить