Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

4-денний робочий тиждень. Чи можливий він в Україні?

Цікаве
Опубліковано: 11 лют. 2020 р.
Підписатися
8 годин на день, 40 годин на тиждень. Такий робочий порядок існує у світі з кінця 19го сторіччя, коли 8 годин прийшли на зміну 12, а то й 15-годинному робочому дню.

Проте сьогодні робочі години розтягуються іноді навіть на довше, адже велика кількість месенджерів дозволяє бути онлайн 24/7. Це стирає межу між особистим життям та роботою. Як наслідок - багато людей потерпають від “вигорання”.

Щоб запобігти цьому, деякі компанії переходять на 4-денний робочий тиждень з тим самим 8-годинним робочим днем, адже, за їх підрахунками така модель не лише покращує баланс між особистим життям працівників та роботою, а також збільшує результативність.

Наприклад, Майкрософт у Японії таким чином зміг збільшити продуктивність аж на 40%. Головний нюанс такого переходу: обсяг роботи залишається тим самим, і працівники повинні оптимізувати свій час так, щоб встигнути зробити все за 4 дні.

Ендрю Барнес, засновник Perpetual Guardian New Zealand, котра перейшла на 4-денний робочий тиждень:

"Цей концепт про те, щоб працювати ефективніше, а не довше. Ми звикли, що у нас робота 5 днів на тиждень з 9 до 17. Але ж є великий відрізок часу в офісі, коли ми не робимо нічого по-справжньому продуктивного чи пов’язаного з роботою. І якщо змінити таку поведінку, можна отримати кращу продуктивність. А з кращою продуктивністю люди можуть отримати додатковий вихідний".

Досвід Майкрософт в Японії показує, що така модель може бути ще й економічно вигідною, адже більш як на 20% скорочується споживання електрики і майже на 60% використання офісного паперу.

Крім того, така модель може бути вигідною також і для екології, адже люди не будуть змушені користуватися транспортом 5 днів на тиждень - як наслідок може скоротитися викид вуглекислого і чадного газу.

Проте критики теорії 4-денного робочого тижня наполягають на тому, що для підтримання балансу між особистим життям та роботою краще дати працівникам змогу самостійно обирати робочі години, або ж мати можливість іноді працювати віддалено. Тоді працівники зможуть відводити і забирати дітей із садочків чи шкіл, не відкладати візит до лікаря на вихідні, а також займатися особистими справами у зручний час.

За даними компанії Head Hunter, 82% українців мають 5-денний робочий тиждень. 30% хотіли б працювати 4 дні, і аж 41% хотіли б самостійно вибирати графік роботи.


У новому законопроекті "Про працю" тривалість робочого тижня залишається тою ж – 40 годин. Однак, з’являється можливість домовлятися з роботодавцем про гнучкий режим робочого часу або дистанційну роботу. Також у законі зазначено, що тривалість робочого дня визначається роботодавцем. Тобто, теоретично працювати за чотириденним робочим тижнем реально. Проте все залежить від індивідуальних домовленостей з роботодавцем та специфіки роботи.
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить