Олексій Мущак, народний депутат VIII скликання, розповідає про найбільш міфи щодо земельної реформи в Україні, розвінчує їх, а також радить незалежні та достовірні джерела для отримання інформації про реформу.
Вже майже 20 років в Україні діє мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, обмежуючи права та свободи землевласників, перешкоджаючи повноцінному розвитку ринку землі та уповільнюючи економічне зростання країни.
Проведення повноцінної земельної реформи в Україні — передача у приватну власність земельних ділянок та формування ринку землі стало одним із ключових завдань, які постали перед керівництвом країни після здобуття незалежності. Та попри початкову позитивну динаміку в 1990-х (прийняття Земельного кодексу, низки постанов Верховною Радою України, проведення грошової оцінки земельних ділянок та подальшого розпаювання), у 2001 році процес проведення земельної реформи був тимчасово призупинений введенням мораторію (заборони) на продаж земель сільськогосподарського призначення, що фактично зупинив створення повноцінного ринку та загальмував процес розвитку сільського господарства.
Після введення мораторію як «тимчасового заходу з метою забезпечення нормативного врегулювання земельних відносин і створення інфраструктури ринку землі», його щороку продовжує Верховна Рада прийняттям відповідних законів, фактично заморожуючи статус-кво.
Однак варто пам’ятати, що просте скасування мораторію (або його неподовження) не дорівнює відкриттю ринку землі і, таким чином, не є достатньою для проведення повноцінної земельної реформи, адже для цього, згідно із Земельним кодексом України, необхідно прийняти закон «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Для повноцінного проведення земельної реформи необхідно або скасувати 14 і 15 пункти Перехідних положень Земельного кодексу, або прийняти закон, що буде дублювати Земельний кодекс.
Станом на лютий 2019 року були заявлені вже 5 законопроектів, які мають за мету врегулювати правові відносини в земельній сфері. Ці законопроекти розробляють Держгеокадастр, Міністерство аграрної політики та декілька груп депутатів. Станом на липень 2019 року, лише два законопроекти було зареєстровано (законопроекти № 4355, № 5535), але жоден із них не був ухвалений Верховною Радою.
Більше про земельну реформу у курсі «Конструктивне висвітлення українських реформ у регіонах» від «Детектора медіа»: https://video.detector.media/special-projects/kurs-konstruktyvne-vysvitlennya-ukrainskykh-reform-u-regionakh-i60
#Земельна Реформа #МораторійНаПродажЗемлі #ТіньовийРинокЗемлі #ДетекторМедіа #НавчальнийКурс #МіфиПроЗемельнуРеформу
розгорнути опис
згорнути опис