Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Перетнули кордон без самоізоляції | Продовження польських віз - відповідь інспекції праці | Польща

Влоги
Опубліковано: 12 листоп. 2020 р.
Підписатися
Перетнули кордон без самоізоляції | Продовження польських віз - відповідь інспекції праці | Польща

Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy
W Rzeszowie,Ul. Gen. St. Maczka 4, 35-234 Rzeszów
Rzeszów, dn. 9 listopada 2020 r.
Rz-PPR-B.450.554.2020.2
W związku z Pana pismem skierowanym drogą elektroniczną do Państwowej Inspekcji Pracy – Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie (data wpływu: 7.10.2020 r.), informuję:
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną dnia 31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz.568), przewidująca m.in. szczególne rozwiązania dla cudzoziemców w Polsce.
Wprowadzone przepisy umożliwią legalne pozostanie w kraju osobom, które chcą realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2.

Najważniejsze założenia wprowadzonych przepisów stanowią, że:
• legalny pobyt cudzoziemców na podstawie wiz krajowych oraz zezwoleń na pobyt czasowy, który skończyłby się w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii,
• okresy ważności kart pobytu i tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca
• termin na składanie wniosków o legalizację pobytu,
• ważność już wydanych zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi -
- ulegają przedłużeniu do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, w zależności od tego, który z tych stanów obowiązywał jako ostatni.
Przedłużenie legalnego pobytu/terminu na składanie wniosków/ważności już wydanych zezwoleń dotyczy sytuacji, w których ostatni dzień legalnego pobytu/terminu na składanie wniosku/ważności zezwolenia przypadnie na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (tj. od 14 marca 2020 r.).
Przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemca odnosi się także do cudzoziemców posiadających krótkoterminowe tytuły pobytowe (w tym wizy Schengen oraz ruch bezwizowy).
Przedłużenie ważności zezwolenia na pobyt czasowy oraz wizy krajowej nie wymaga wymiany karty pobytu lub umieszczenia nowej naklejki wizowej. Ponadto analogicznie do powyższych założeń przesunięte zostaną terminy:
• na opuszczenie przez cudzoziemców terytorium Polski,
• dobrowolnego powrotu określone w decyzjach o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.
Wizy krajowe to wizy długoterminowe wydawane tylko przez organy polskie, uprawniające do wjazdu na terytorium RP i ciągłego na nim lub kilku na tym terytorium następujących po sobie, trwających dłużej niż 90 dni. Okres ważności wizy krajowej nie może przekroczyć 1 roku (art. 59 ustawy o cudzoziemcach). Ustawa specjalna stanowi, że w przypadku, w którym ostatni dzień pobytu na podstawie takiej wizy (a zatem ostatni dzień dopuszczalnego pobytu oznaczonego w dniach na naklejce wizowej) przypadałby w okresie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, to okres ten, jak również okres ważności samej wizy, ulega na mocy prawa przedłużeniu do 30 dnia następującego po odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. Tak więc uprawnienie do pobytu na terytorium RP wydłuża się z mocy samego prawa. Dla zaistnienia tego skutku nie jest wydawana żadna decyzja administracyjna. Nie jest w takim przypadku uzyskiwane przedłużenie wizy w trybie art. 82 i następnych ustawy o cudzoziemcach.
Okres pobytu uznawanego za legalny będzie rozpoczynał się w dniu następnym po dniu następującym po dniu ostatnim legalnego pobytu wynikającego z wiz, dokumentów pobytowych czy ruchu bezwizowego i będzie trwał do 30 dnia następującego po dniu, w którym odwołany zostanie stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego (ten, który obowiązywał jako ostatni). Korzystanie z tego uprawnienia jest zależne od dalszego pobytu cudzoziemca na terytorium RP. Wyjazd cudzoziemca z terytorium RP spowoduje utratę tego uprawnienia. Aby więc ponownie wjechać na terytorium Polski będzie musiał powtórnie uzyskać stosowny dokument pobytowy.
Cudzoziemcy, których pobyt na terytorium RP będzie uznawany za legalny zgodnie z art. 15z1 ust. 1 ustawy specjalnej, są uprawnieni do wykonywania pracy w Polsce pod warunkiem posiadania ważnego zezwolenia na pracę lub ważnego zezwolenia na pracę sezonową albo posiadania oświadczenia wpisanego do ewidencji prowadzonej przez właściwy powiatowy urząd pracy (uwzględniając odpowiednie przedłużenia ich ważności określone w specustawie).
Комерційні/не комерційні пропозиції palalam21@gmail.com

Мене Ви зможете знайти тут:
Моя спільнота FaceBook - https://www.facebook.com/SerhiiPekh2021

Мій Instagram - https://www.instagram.com/serhii_pekh...
#Кордон#Польшаработа#СергійПех
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить