Збір на тепловізор для ЗСУ: https://send.monobank.ua/jar/41Py6L7wgD
Підтримати канал
Спонсорство на youtube: https://www.youtube.com/@spqr_ancient_rome/join
Разова підтримка: https://spqr.diaka.ua/donare
Друга Пунічна війна вирувала 17 років. Шальки терезів схилялися то на один, то на інший бік. Серія блискучих перемог закінчилася жахливим розгромом римського війська при Каннах. Доля республіки висіла на волосині. Але за рахунок напруги усіх можливих сил Риму вдалося вистояти та перейти у наступ.
Військо Ганнібала металося по південній Італії, захищаючи союзні міста від римських військ. Підкріплення практично не приходили. В питанні куди відправляти війська Карфаген керувався практичними міркуваннями. Армія Ганнібала в Італії не була в пріоритеті.
Лише за дев’ять років після битви при Каннах брат Ганнібала зібрав військо і повів його до Італії на допомогу Ганнібалу. Римляни зустріли його армію біля річки Метавр. В бою пунійьске військо було розбито. Сам Газдрубал пав в битві. Це була перша велика перемога римлян на італійський землі.
Багато років тому, в годину відчаю та ганьби римської армії, на полі при Каннах серед воїнів, що зуміли вирватися з оточення та врятуватись був девятнадцятирічний військовий трибун на ім'я Публій з роду Корнеліїв на прізвисько Сципіон. В 205-му році до нашої ери Сципіон був на Сицилії. Він планував перенести війну до Африки, щоб змусити Ганнібала залишити Італію для захисту рідної країни.
Але карфагеняни видали за Сіфакса дочку Газдрубала Софонісбу. Раніше планувався інший шлюб – Софонісби з Масінісою, вони навіть були заручені. Через це Сіфакс став союзником Карфагену, а ображений Масінісса – ворогом.
Приблизно в цей же час брат Ганнібала Магон з військом висадився в Лігурії на півночі Італії. Він планував піти на з’єднання з Ганнибалом.
Навіть в таких несприятливих умовах Сципіон вирішив перенести бойові дії на територію Карфагену. В 204-му році до нашої ери римський флот з сорока військових та 400 транспортних суден вийшов з Лілібея та причалив до африканського узбережжя.
Карфаген охопила паніка. Регулярного війська у держави не було. Майже всі найманці в той час були в Італії – у Магона та Ганнібала. Союзні війська Сіфакса ще не були зібрані. Сципіон чекав на Масінісу, який в цей час збирав війська по цілій Нумідії.
Поки тривали перемовини пунійські війська розслабилися та забули про обережність. На них рушили римські легіони. Серед пунійських військ піднялася паніка. Римлянам вдалося частково знищити, частково розсіяти вороже війьско. Газдрубал втік, а Сіфакс потрапив в полон.
Після низки поразок карфагенський сенат знову порушив питання миру, і Сципіон знову погодився. Посли відбули до Риму, але карфагеняни вели подвійну гру. Одночасно з посольством до сенату були відправлені гінці до Магона та Ганнібала з метою: відкликати полководців на захист рідної країни.
Але перш ніж гінці встигли прибути до Італії, армія Магона була розбита, він сам був важко поранений. Він посадив на кораблі залишки своєї армії і відплив до Карфагену, але по дорозі помер від ран. Ганнібал також залишив Італію. Однак йому забракло кораблів, щоб забрати з собою ціле військо. Тому він взяв із собою лише ветеранів, які були з ним з самого початку війни та союзних йому брутіїв.
Коли до Африки прибули війська Магона та Ганнібала карфагеняни розірвали перемир'я. Вони напали на римський флот, пограбували римські кораблі та вбили римських послів. Сципіон вирішив уникнути прямої сутички з Ганнібалом та пішов на з'єднання з військами Массініси. Ганнібал рушив йому напереріз. Він наздогнав військо Сципіона на рівнинах неподалік міста Зама.
Армії стали таборами одна проти одної. Ганнібал вислав розвідників, щоб зібрати інформацію про римське військо. Кілька з цих розвідників були захоплені римлянами. Ганнібалу донесли хибну інформацію про чисельність та склад римської армії.
Ганнібал все ще сподівався укласти зі Сципіоном мир і запропонував йому зустрітися. Але дійти до прийнятних для обох сторін умов вони не змогли.
Битва була неминуча.
Наші соцмережі:
Twitter: https://twitter.com/Legatus_SPQR
Telegram: https://t.me/spqr_ancient_rome
розгорнути опис
згорнути опис