Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Загадкові роботи Пінзеля і плачевний стан українських пам'яток

Опубліковано: 10 черв. 2021 р.
Підписатися
Дослідники кажуть, що Пінзель за життя ніколи не був у Парижі, зате тепер, майже 3 століття після його смерті, Париж сам запросив Пінзеля у гості. Паризький Лувр відкрив для нього свої двері. Щодня цей музей відвідують тисячі людей. І вперше тут українське мистецтво. Хоча дослідники особи та творчості Пінзеля називають його українцем дуже обережно. Адже відомо лише, що він прожив в західній частині України близько 15 років, і там вирізав більшість своїх скульптур.
Більше про Іоанна Пінзеля можуть розповісти храми м. Бучач, Тернопільської області. Тут він деякий час жив, вирізав вівтарі та скульптури і навіть вінчався.
Сенсаційну знахідку зробили тернопільські мистецтвознавці, які знайшли автопортрет найбільш загадкового скульптора в історії українського мистецтва. Пінзель розмістив свій портрет на плечах алегоричної композиції «Свята мужність». Таке практикували в епоху Відродження не тільки скульптори, але й художники. Вони не підписували робіт, а вводили свої автопортрети в такі композиції. Мікеланджело в Сікстинській капелі помістив свій портрет на шкірі, яку тримає ангел.
Так Пінзель отримав своє прізвисько – український Мікеланджело.
Всього уціліло менше 60 скульптур. Дехто з дослідників його творчості вважає, що це лише вершина айсбергу і робіт було в десятки разів більше. На жаль, всі уцілілі роботи майстра в аварійному стані. Якби не запрошення до Лувру, то скульптури Пінзеля навряд чи дочекалися б реставрації. В міністерстві культури України і так скаржились, що на реставраційні роботи витрачено аж 1 млн. гривень. (Доречно тут пригадати вартість робіт самого майстра).
На жаль, дерево всередині майже повністю поїдене жуками. Реставратори боялися рухати, не те що кудись везти ці роботи.
Чимало дерев’яних скульптур зібрали з костелів та церков маленьких сіл та містечок. Парафіяни їх заціловували і з любові перед великими святами повністю замальовували статуї вапном. Реставраторам довелось міліметр за міліметром знімати шар вапна з «рідної» позолоти кожної скульптури.
Цікава історія сцени розп’яття Ісус Христа. Ця скульптура приїхала до Лувру без хреста. Його зробили вже самі французи з червоного дерева. Автентичний хрест від цього розп’яття залишився в Україні – не транспортабельний, в костелі на Львівщині. Приміщення цієї пам’ятки архітектури без даху і вікон, з діркою в стіні для проходу, з намоклими, знищеними фресками на стінах, з деревами всередині і безсоромна табличка, що ця пам’ятка 18 ст. охороняється державою.
У Луврі Пінзеля також помістили у намолені стіни – у зал, який колись був капличкою, у самісіньке серце Лувру. В музеї також вирішили не використовувати штучне світло для скульптур: ці святі повинні бачити небо,– сказали у Луврі.
Сьогодні Пінзелем пишаються у всьому світі. Його скульптури ніби живі, вони танцюють, ніби їм не боляче від пережитого. Загадкове походження, загадкове мистецтво і таємниче серце самого майстра стали безцінним надбанням, яке знайомить весь світ з українською культурою.
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить