Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Як радянська діорама врятувала храм Мазепи в Переяславі

Опубліковано: 10 трав. 2021 р.
Підписатися
Українська столиця музеїв та гетьманської слави. Місто-порт, одне із стародавніх міст Русі з тисячолітньою історією. Тут зароджувалась українська державність, будував храми Іван Мазепа, викладав Григорій Сковорода, творив Тарас Шевченко. Одна з трьох найдавніших княжих столиць Русі, місто, з яким пов'язана перша згадка слова «Україна» і знаменита Переяславська рада 1654 року. Саме в Переяславі була створена перша на Русі лікарня та перші кам’яні бані.
У місті найбільша кількість музеїв з малих міст України. Їх тут – 27.

Серед них і найкращий під відкритим небом – Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

У 2017-му американський телеканал CNN вніс Переяслав до топ-11 туристичних місць в Україні.

Значну частину культурних пам'яток Переяслава знищили під час атеїстичної боротьби 1930-х та в роки Другої світової війни. Але досі в центрі міста стоїть Вознесенський собор збудований на кошти Івана Мазепи. Тут, вже понад півстоліття, розташувався музей Другої світової війни. А на стіні, замість вівтаря, діорама битви за Київ на Дніпрі.

Чому Переяслав за тисячу років мало змінився? Як історичні втрати позначилась на його теперішньому? І чому варто побачити єдиний в Україні храм, у якому знаходиться радянський музей – в матеріалі Української правди з Переяслава.

Автор: Ельдар Сарахман

Текстова версія: https://www.pravda.com.ua/articles/2021/05/10/7292892/
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить