У цьому відео я спробував максимально просто пояснити, що таке іонізуюче випромінювання.Радіація - страшний, невидимий ворог, здатний нанести нам непоправної шкоди! Високі дози радіації можуть привести до смерті живого організму.
Але як саме радіація впливає на людину? Звідки вона береться, які є засоби захисту від неї? І будь-яка радіація така небезпечна?Як і яким чином радіація впливає на наш організм? Які наслідки радіації для людини? Що відбувається з опроміненим організмом? Про ці та інші питання, що стосуються радіації, ми розповімо в цьому відео.
оча в найширшому сенсі радіацією називають будь-який вид електромагнітного випромінення, наприклад, видиме світло, зазвичай цим терміном позначають так зване іонізуюче випромінювання.
Термін "іонізуюче" означає, що енергії випромінювання достатньо, щоб перетворити нейтральні атоми речовини на позитивно чи негативно заряджені іони.
До іонізуючого випромінення відносять рентгенівські і гамма-промені з малою довжиною хвилі, а значить - високою частотою, та потоки деяких мікрочастинок.
"Чим менша довжина хвилі, тим воно (випромінення. - Ред.)більш небезпечне з точки зору можливості проникнення крізь якусь перешкоду чи захист", - пояснює доктор фізико-математичних наук Ігор Каденко.
Однак, каже вчений, небезпеку для організмів становлять лише значні обсяги такого випромінювання.
"Коли ви ходите по вулиці, на вас зверху падає купа різного випромінювання: нейтронів, гамма-квантів, інших заряджених частинок, але ми ж від цього нікуди не дінемося", - додає він.
Чи загрожує нині українцям радіація з Чорнобиля?
Сьогодні рівень радіації з Чорнобильської станції українцям практично не загрожує, оскільки шкідливе випромінювання обмежене укриттям над 4-м енергоблоком, каже доктор біологічних наук Олександра Кравець.
З нею погоджується і Ігор Каденко, однак додає, що будівля укриття не щільна і саме тому там зводять новий конфайнмент.
"Потенційна можливість витоку радіації є - наприклад, внаслідок обвалу. І такий випадок уже був", - додає вчений. Після того, як у лютому над 4-м енергоблоком частково обвалився дах, рівень радіації довкола станції не підвищився.
Крім того, каже доктор Кравець, теоретично через щілини в укритті назовні може виходити радіоактивний пил.
Однак різкого викиду радіації з ЧАЕС очікувати не варто, оскільки всередині зруйнованого блоку працюють захисні системи, які прибивають пилюку і можуть розбризкувати речовини, які зупинять несанкціонований ядерний розпад.
Чорнобиль
Підпис до фото,
У Чорнобильській зоні є як повністю чисті від радіації ділянки, так і частково забруднені, кажуть вчені
Які є джерела радіації в побуті?
Найшкідливіше джерело радіації в побуті – це рентген-апарат. Рентгенівське проміння має нижчу частоту, ніж гамма-промені, однак у великих дозах здатне зашкодити організму.
Учені радять робити рентгенні знімки лише у випадках, коли це справді необхідно для здоров'я.
Природним джерелом радіації є також сонячне світло, однак у більшості випадків воно не становить загрози для здоров'я.
Мобільні телефони, Wi-Fi станції та інші прилади зв’язку не є джерелами радіації, оскільки працюють у мікрохвильовому діапазоні, частота якого нижча, ніж частота видимого світла.
Однак в останні роки вплив мобільників на здоров'я людини став предметом багатьох наукових досліджень. У 2011 році Міжнародне агентство з дослідження раку заявило, що мобільні телефони, можливо, є канцерогенними, однак для підтвердження цього потрібно провести широке ґрунтовне дослідження.
Після такої заяви ВООЗ уточнила, що "станом на сьогодні не встановлено жодних несприятливих наслідків для здоров'я, спричинених використанням мобільних телефонів".
Все ж пані Кравець застерігає, що випромінювання з мобільного телефону таки може шкодити здоров’ю. Вона радить відразу після набору номера тримати слухавку подалі від вуха, оскільки в цей момент інтенсивність випромінювання з телефону найвища.
Як шкідливі дози радіації впливають на організм?
Коли опромінюється жива істота, це підвищує рівень активних форм кисню в клітинах тіла, пояснює Олександра Кравець.
Звичайний кисень видозмінюється у форми, які можуть руйнувати макромолекули клітин – ДНК та білки.
Більшість негативних наслідків пов’язані саме з пошкодженням ДНК, пояснює вчена.
Пошкодження ДНК відбуваються в організмі весь час, але зазвичай їх мало і їх можуть усувати захисні системи клітини. Однак коли рівень пошкоджень перевищує критичний, це призводить до серйозних збоїв у роботі клітин.
Деякі пошкодження ДНК можуть передаватися спадково, але це дуже рідкісний процес і вірогідність спадкових порушень дуже низька, каже доктор Кравець.
"Таких високих доз опромінення, які призвели б до помітного зростання спадкових захворювань, не отримали ні українці, ні японці (після аварії на Фукусімі – Ред.)", - каже Олександра Кравець.
Як захистити організм від шкідливого впливу радіації?
Капуста
Підпис до фото,
Щоденне вживання капусти допоможе запобігти небажаним змінам у ДНК
розгорнути опис
згорнути опис