Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Нескорені. Микола Арсенич – Василь Арсенич

Цікаве
Опубліковано: 14 жовт. 2022 р.
До 14 жовтня презентуємо відеопроєкт «Нескорені».
Про воїнів Української повстанської армії розповідають їхні нащадки, які сьогодні на передовій боронять Україну від російської агресії.

Третя, завершальна, історія відеопроєкту «Нескорені» – Василя Арсенича «Зірки». Захищати Україну від російської агресії Василь пішов у 2017-му. До 2019 року включно воював у районі Павлополя, Чермалика та Новотроїцького на Донеччині у складі першого окремого батальйону добровольчого корпусу «Правий сектор». З 2022-го – солдат підрозділу «Карпатська Січ», який воює з російськими окупантами на півдні країни.

Василь – нащадок повстанців, які боролися за незалежність України в середині XX століття. Всі четверо братів із родини Арсеничів брали участь у збройному підпіллі. Троє з них – Антон, Михайло та Микола Арсеничі загинули в боях або в ув’язненні. Вижив лише Степан – та й він пройшов через 10 років радянських таборів.

Один із братів – Микола Арсенич був творцем військової розвідки ОУН, одним із дев’яти генералів Української повстанської армії та єдиним генералом безпеки УПА. Тривалий час його особистість і біографія були засекреченими спершу Організацією українських націоналістів, а після загибелі генерала – радянською владою. Лише після розсекречення архівів у незалежній Україні стало відомо, що в 1939 році Микола Арсенич брав участь у створенні контррозвідки ОУН. А з 1941-го – Служби безпеки ОУН. У лютому 1943 року, коли формувалася Українська повстанська армія, Микола Арсенич дбав про розбудову в ній системи внутрішньої безпеки.

Радянські каральні органи посилено розшукували очільника повстанської служби безпеки. Для його ліквідації Міністерство держбезпеки створило влітку 1946 року спеціальну групу чекістів. Врешті їм вдалося оточити криївку в лісі на Тернопільщині, в якій перебував Арсенич. Микола не здався в полон. Він із дружиною застрелились у криївці.

Відеопроєкт «Нескорені» продовжує інформаційну кампанію Українського інституту національної пам’яті до Дня захисників і захисниць України та 80-річчя УПА. У фокусі – зв’язок поколінь, які в різні періоди нашої історії боролися за незалежність і державність: https://bit.ly/3TdUVmD
Партнер проєкту – Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери. Виробництво – Prosto production.
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить