Щоб підтримати наш канал:
Патреон:
https://www.patreon.com/Gutsulandia?f...
Приват Банк:
5363 5420 2021 6546
Будейчук М. О.
Щоб дізнатись якусь інформацію про цілителів, підписуйтесь в наш інстаграм:
https://www.instagram.com/misha_budeichuk/
Чернелиця - Замок часів Козаччини початку XVII століття. Проте, в 1648 році замок добряче розбили козаки і знову відновив Чернелицький замок брацлавський воєвода Михайло Юрій Чарторийський в 1659 році. У 1672 та 1676 роках замок захоплювали турки. Замок відігравав велику роль для Речі Посполита, оскільки це був найсхідніший прикордонний форпост королівства на правому березі Дністра! Дуже важливим пунктом був Чернелицький замок під час походу Яна ІІІ Собеського в 1685-1691, саме тут зберігався провіант цілої армії Речі Посполита і частенько тут зупинявся і сам король Ян. Одразу ж після Чарторийських, замком володів Галерський, згодом Потоцький, далі Старецький, а потім Ценський. Останнім жителем замку був Маріан Ценський, після смерті якого в 1817 році його син залишив Чернелицю та поїхав у світи. Відтоді замок почав занепадати і повільними кроками претворюватися в руїну. Уявляєте, наскільки міцними були кам‘яні стіни, ідеально спроектовані, що до сих пір вони стоять, хоч уже більше 200 років в замку ніхто не живе. В середньому будинок падає, якщо в ньому не живуть 20-30 зим, а тут цілих 200… вміли ж будувати в той час. Ну а настінні барельєфи герба з вершником на коні, ці ренесансні колони та інші елементи середньовічного замку просто нікого не залишать байдужим. Нажаль, в наш час, коли війна в країні, всім не до того, щоб реставровувпти стародавні пам‘ятки архітектури, і навіть, такий чарівний замок скоро впаде, якщо ніхто не втрутиться в це. Городенківський район має великий туристичний потенціал у майбутньому. Закинуті храми та замки вже є родзинкою цього краю, а якщо ж їх відреставрувати, то можуть стати перлиною цього краю! Домінікансьеий костел в Чернелиці, який 300 метрів від замку, теж заслуговує особливої уваги. На фасаді храму ще збережений унікальний барельєф гербу вершника на коні, такого ж, як і на замку - герб називається Погоня, роду Чарторийських.
Костел - безумовно пам‘ятка архітектури національного значення, яка теж уже 200 років занепадає руїною… Домініканський костел Архангела Михайла зведений у поєднанні стилів ренесансу та барокко. Фундатором костелу був Теж Михайло Юрій Чарторийський, який звів його два роки після відновлення замку. Костел мав підземні ходи, які з’єднювали його з замком, дуже зручно було для втечі, кажуть, що ходи ці вели від замку ще кілометр і виходили на річку Дністер, проте вони вже давним-давно засипані. Храм був у набагато кращому стані до пожежі 2005 року, коли згорів весь дах із гонтою і костел відтоді почав швидко руйнуватися… Ренесансовий портал з гербом на вході милує око, не зважаючи на весь цей занепад.
Закликаю всіх небайдужих поширювати це відео, щоб більше людей побачило та дізналося, які унікальні пам‘ятки занепадають в Україні… наша місія - зберегти і храм і замок в Чернелиці та повернути їм першочерговий вигляд.
Отже, першою власницею замку в Чернелиці була Ядвіга Язловецька, яка була дружиною польського шляхтича Андрея Белжецького! Доречі Белжецький на початку 1600-их років був частково власником Делятина та Микуличина.
Легенда про назву села Чернелиця. Колись давно в середньовіччі була тут вежа і князь привіз свою принцесу та закрив тут. Дружина князя знайшла собі молодого коханця, поки той був у від‘їздах та війнах. Оскільки вона мала дещо засмаглий колір шкіри, її називали Чорно лиця. Перед приїздом чоловіка, спокусниця злякалася та кинулася з вежі, а за іншою версією - чоловік замурував свою дружину в одній з цих грубих стін за зраду. А як думаєте ви, яка версія є більш правдивою?
Згодом назва Чорнолиця і прижилась до села, видозмінившись на Чернелицю!
У 1650 році замок переходить у власність Михайла Чарторийського цікавим чином, як посаг його майбутньої дружини Єфросинії Станіславської. А Єфросинія була донькою снятинського старости - Пйотра з роду Потоцьких! Перша письмова згадка про село датована 1440-им роком. Тоді молодий король Речі Посполита Владислав Варненчик передав Теодорчику з Бучача село Чернелицю ( Вперше було записано Czelenycze, Челеніце) та ще 16 поселень на Покутті та Поділлі в обмін на пару коней та чотири гаптовані золотом шуби. Хоча є припущення, що ціна була набагато більшою, але записали саме так, як зробили би і в наш час! Теодорик Бучацький герба «Абданк» саме і став першим з роду Язловецьких князів, яким належала Чернелиця біля 200 років. В 1436 році Теодорик Бучацький одружився на Катежині та отримав від неї посаг - місто Язловець, і від тоді почав записувати себе Теодорик Бучацький Язловецький. У другій половині XVI століття Чернелиця отримала статус міста. Доречі, костел та храм Архангела Михайла звели за проектом єзуїта Войцеха Рожевського.
розгорнути опис
згорнути опис