Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

Борис Лятошинський: уривок з опери “Золотий обруч”

Музика
Опубліковано: 11 трав. 2022 р.
Опера "Золотий обруч" – один із шедеврів українського оперного та симфонічного мистецтва. Дуже драматична доля спіткала цю геніальну оперу Бориса Лятошинського.

Початковий творчий задум композитора спирався на міфологічно-язичницьку концепцію повісті Івана Франка. Центральний образ твору – Золотий обруч – символ золотого кола Даждьбога і єдності громади, як національної ідеї. І Франко, і Лятошинський були свідомі ролі України як щита Європи. Тому і в повісті, і в опері червоною ниткою проходить думка, що лише єдність громади є запорукою збереження свободи. Це вища місія, яку нашій країні доводиться виконувати протягом багатьох століть.

Ім’я видатного композитора-новатора й провідного симфоніста ХХ століття Бориса Лятошинського дослідники світової музичної культури ставлять в один ряд з іменами провідних митців ХХ століття: Бели Бартока, Кароля Шимановського, Дмитра Шостаковича, Артюра Онеггера. Він писав музику складну і принципово не погоджувався опускатися до примітиву. Почавши творити у стилі Олександра Скрябіна, одного з провідних модерністів початку ХХ ст., Борис Лятошинський згодом зазнав впливу французьких імпресіоністів, а далі - західно європейського експресіонізму.

Цих течій радянські критики не розуміли і не схвалювали, а Лятошинський частенько не без задоволення переказував жартівливо-єхидний афоризм стосовно різних типів ставлення до музики: “Слухачі люблять музику, але не розуміють її; композитори розуміють, але не люблять; критики — не люблять і не розуміють”.

Талант і музичне мислення Лятошинського найяскравіше проявилися в оркестровій музиці. Його Друга й Четверта симфонії відтворюють грандіозні драматичні колізії його епохи. А після прем’єри симфонії № 3 у 1951 році на концерті пленуму Правління Спілки композиторів України (де твір вітали стоячи), СКУ влаштувала збори за участю колег із Москви. На цьому судилищі видатний твір Лятошинського охрестили «антинародним і назвали формалістичним мотлохом, який треба спалити». Надалі симфонічна творчість композитора у енциклопедичних виданнях радянської доби замовчувалась.

Запис відбувся 7-9 жовтня 2020 року у Львові.

ініціатор і креативний продюсер концерту – Ярина Винницька
музичний керівник – Оксана Линів

Ковчег "Україна"
Український культурний фонд
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить

Осінь
KRAMAR
3 роки тому