Микола Сеньківський - безумовно найвідоміший фотограф Гуцульщини 20-30 років ХХ століття! Багато фотографій Сеньковського отримали світове визнання
1-Чукутиха
Кажуть, що найвідоміша робота майстра - це фото Марії Кречунєк, яку всі ми знаємо під прізвиськом Чукутиха! Гуцулка, що продила 104 роки, мала слава співачки на Гуцульщині, заробляла життя, співаючи на гуцульських весіллях, які тривали по 3 дні! Кажуть, що тільки Марія Кречунєк могла співати 3 дні не замовеаюяи та ніразу не повторившись піснею! Знала Марія сотні, а то й 1000 співанок! Вона курила файку до самої смерті, на всіх фото її зображали разом з люлькою! В наш час є багато місцевих висловів, пов‘язаних із Марією:
«А шо ти так сі розспівала, єк Чукутиха?». Фотографія Чукутихи увійшла в збірку Сеньковського «Гуцульські типи». Світового визнання фото отримало на Міжнародній Європейській виставці, вигравши «Гран-прі» в Парижі в 1931 році!
Завдяки Миколи Сеньковському, великий клаптик історії гуцулів дожив до нашого часу у вигляді унікальних світлин! Народився митець на Полтавщині! У роки 1-ї Світової війни Микола був військовим фотографом! А через ненайкращу політичну ситуацію у 1920-му році переїхав жити у Верховину! Карпати стали домівкою художника, одразу після того, як він одружився з місцевою вчителькою! Після того Сеньковський відкрив власний фотосалон та магазин фототехніки! Микола знімав все те, що бачив, гуцулів із сильною ідентичністю, тим кодом, який з часів Київської Русі, у гуцулів зберігся найбільше! Не одна сорочка та плахта а 11 різних елементів одягу, кожен з яких має власний узор, або ж код захисту... Саме відкритки Миколи Сеньковського роз‘їхались по всій Європі у 1920-тих роках! Сеньковського порівнюють із Параджановим, оскільки він родом також розвсім не з гуцульського краю, проте так проникся культурою гуцулів, що залишив найпотужніші візуальні образи гуцулів 20-их та 30-их років! Микола склав портрет цілої культури та поніс його у світ!
Доречі, Сеньковський також пов‘язаний із Шевченком, оскільки саме завдяки світлині Миколи, ми дізналися, що біля Сокільської скелі було побудовано перший в світі пам‘ятник Тарасу Григоровичу Шевченку! Нажаль, той пам‘ятник знищили в 30-их роках поляки та відновили вже в 1990-му році львівські скульптори Василь і Володимир Одрехівські та архітектор Костянтин Малярчук! Також Микола прославив у сіоїх світлинах і Чорногору, видавши безліч листівок та фотометричну панораму «Східні Карпати - Чорногора» відзняв мальовничу картину всієї Чорногори фотограф із масиву Кострич!
розгорнути опис
згорнути опис