Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

«Дюна» Френка Герберта – це актуальна інструкція з визволення людей від тиранії психопатів

Опубліковано: 7 трав. 2025 р.
Підписатися
Ласкаво просимо до нового подкасту, який розкриє приховане послання одного з найвпливовіших науково-фантастичних романів усіх часів – "Дюни" Френка Герберта. Забудьте про голлівудську казочку – ми зануримося у сутнісне ядро першого, оригінального твору 1965 року, в якому зосереджено понад 90% усіх ідей "Всесвіту Дюни".
Френк Герберт створив не просто фантастичний світ, а метафору безкомпромісної війни людей та людиноподібних тварин, які вже поневолили більшість людства.
Роман починається з ключового випробування: ким є головний герой – людиною чи розмовляючою твариною? Це випробування слугує для того, щоб «просіяти населення, щоб знайти людей», адже не всі, хто виглядає як люди, є людьми.
На перших сторінках формулюється найголовніше правило: «Люди ніколи не повинні підкорятися тваринам»
Це не просто правило, а мета – звільнити людей від гніту псевдолюдей – людиноподібних тварин. Хто ж ці «людиноподібні тварини»? Це ті, кого сьогодні називають психопатами. Видатний американський психолог Герві Клеклі описував їх як зовні досконалу «маску розумності», позбавлену внутрішньої структури людської особистості, керовану виключно інстинктами домінування та задоволення. Це «розмовляючі тварини», «рефлексивні машини», або, по-науковому, «інтеліси» (Homo intelis)
Френк Герберт, який був добре обізнаний із суспільно-політичними подіями свого часу та працями про психопатів. Використовуючи форму фантастичного роману, він назвав психопатів тими, ким вони є – людиноподібними тваринами. Проте це було небезпечно, адже він бачив долю свого родича Джозефа Маккарті, який зазнав цькування і передчасно помер. Тому письменник «загорнув» своє послання в яскраву захисну обгортку захоплюючої казочки, перенісши події на 20 тисячоліть у майбутнє та на інші планети, щоб уникнути прямої асоціації з сучасною реальністю..
Вся дія роману «Дюна» описує безкомпромісну війну між людьми та психопатами. Люди представлені Домом Атрідесів, чиї цінності – шляхетність, чесність, справедливість. Натомість психопати представлені Домом Харконненів, для яких головне – домінування, збагачення, страх і зрада.
Герберт проводить прямі паралелі між Харконненами та Московією (Росією), описуючи їх як хижаків, паразитів, брехливих та підступних, які не сприймають логіку міркувань, але дуже добре сприймають логіку сили. Барон Владімір Харконнен, ім’я якого прямо вказує на Московію, купається у брудній жижі, що символізує нафту. З ними неможливий компроміс.
Як же людям звільнитися від гніту цих істот? За Гербертом, єдиний шлях – це вдосконалення людських якостей та розкриття прихованих духовних здібностей з виходом на надлюдський рівень розвитку. А головне – колективне священне надзусилля. Для позначення цього революційного оновлення та боротьби за звільнення людства, Герберт використовує слово «джигад», що буквально означає «прагнення», «зусилля» або «боротьба за шляхетну мету». Це не просто війна, а релігійна війна, хрестовий похід, процес духовного перенародження суспільства.

У нашому подкасті ми лише коротко означуємо ці ідеї. Докладний аналіз у дослідженні:
Фільм і роман «Дюна» як війна людей і психопатів – три вибухові ідеї таємного послання Френка Герберта (є озвучення) https://www.ar25.org/node/55985

Не пропустіть! Підписуйтесь на публікації «Народного Оглядача» https://www.ar25.org/newsletter/subscriptions та телеграм-канал https://t.me/ar25org
Приєднуйтесь до нашого дослідження Великого Джигаду – шляху до свободи та оновлення людства.

Якщо вас цікавить розвиток цієї теми, ви можете підтримати наш проект щедрими дарами – https://www.ar25.org/node/22086

Відео підлягає вільному поширенню.
© 1999-2025, НАРОДНИЙ ОГЛЯДАЧ. Всі права застережено.
Використання інформації з сайту дозволяється тільки при умові розміщення активного посилання на AR25.ORG
------------------------------------------------
Тло: Перевірка ґом джаббара – Людина чи психопат? (кадр з фільму "Дюна" (1984)

З чого починається роман «Дюна»? Що там у нас на першій сторінці? З самого початку описується картина жорсткого випробування головного героя на предмет того, ким він є – людиною чи твариною.
Цитата:
«Ось і дещо нове для тебе: ґом джаббар. Він убиває тільки тварин.
Гордість перемогла страх Пола:
– Ви насмілилися припускати, що син герцога – тварина? – зажадав відповіді Пол.
– Скажімо так: я припускаю, що ти можеш виявитися людиною, – промовила стара».
------------------------------------------------
У чому сенс цього випробування? Річ у тім, що тварини керуються своїми інстинктами, тобто автоматичними програмами, тож якщо тварині боляче, то вона інстинктивно прагне уникнути болю. Натомість людина є втіленою духовною сутністю, відтак її дух може керувати інстинктами, зокрема терпіти біль.
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить