Багатогранний метан - від криги 🧊 до полум’я 🔥. Відеодослід кафедри органічної хімії.
⚗️ Одержимо метан у трьох агрегатних станах: твердому, рідкому та газоподібному.
⚗️Зберемо газоподібний метан у своєрідні пастки-кульки - звичайні повітряні 🎈та з поверхнево-активних речовин 🧼.
⚗️Проведемо реакцію, найбільш вживану для природного газу 🔥
✔️ Метан – найпростіша органічна сполука, без запаху та смаку, майже у два рази легша за повітря. Т плавл. −182,5 °C, Т кип. −161,6 °C. За температури кипіння рідкого азоту (−196 °C) можна одержати як рідкий, так і твердий метан.
У побуті ми зазвичай стикаємось із газоподібним станом метану, для зручності зберігання та транспортування його зріджують.
🔹 Метан є основним компонентом:
• природного газу (до 99,5 %),
• нафтових попутних газів (39—91 %),
• болотяних (понад 99 %) і рудникових (34—48 %) газів;
• присутній у газах грязьових вулканів (понад 95 %),
• Значні запаси метану зосереджені у вигляді метаногідратів на дні морів та в зоні вічної мерзлоти.
✔️ Метан утворює з повітрям вибухонебезпечні суміші 💥 при його концентрації від 4,4 % до 17 %. Найнебезпечнішою є суміш з повітрям із вмістом метану 9,5 об.%.
Наявність метану в кам'яновугільних пластах, зумовлює утворення вибухонебезпечних 💥 сумішей метану з повітрям, так званий «рудниковий газ».
Зважаючи на відсутність запаху, для полегшення виявлення метану у побуті, до нього зазвичай додають спеціальні речовини зі специфічним запахом – одоранти 👃(етилмеркаптан). Тобто звичний для нас «запах газу» - це насправді запах етилмеркаптану.
✔️ Метан присутній також в атмосферах Землі, Марсу, Юпітера, Сатурна, Урану. Основна маса метану літо- і гідросфери Землі утворилася при біохімічній і термокаталітичній деструкції органічних речовин, вугілля, нафти. Метан утворюється при анаеробному (тобто безкисневому) розкладанні органічних речовин, зокрема целюлози (метанове бродіння), що використовується для добування біопалива з органічних решток.
✔️ Рідкий метан, з добавками рідкого кисню є перспективним ракетним паливом 🚀 і, зокрема, використовується у ракетному двигуні Raptor американської компанії Ілона Маска SpaceX. Таке паливо є надзвичайно потужним і економічно вигідним. Особливого значення це паливо набуває для дослідження Марсу, зважаючи на наявність у його атмосфері метану, а також додаткову кількість його можна добувати за реакцією Сабатьє з монооксиду Карбону та водню; побічним продуктом є життєво необхідна вода. До речі, на борту Міжнародної космічної станції у спеціальних генераторах відбувається електроліз води з утворенням необхідного для життєзабезпечення кисню.
Підписуйтесь на наші інформаційні ресурси:
📱 Веб-ресурси факультету:
✔️Офіційний сайт факультету https://chem.knu.ua/
✔️Інфоцентр для абітурієнтів хімічного факультету https://vstup.chem.knu.ua/
📱 Хімічний факультет Facebook:
✔️Хімічний факультет КНУ імені Тараса Шевченка https://www.facebook.com/chem.univ
📱 Хімічний факультет Тelegram:
✔️Хімічний факультет КНУТШ https://t.me/chemdep_knu
✔️ Лекторій для юних хіміків https://t.me/lecture_chemdep_knu
✔️Чат для абітурієнтів хімічного https://t.me/abit_chem_knu
📱 Хімічний факультет Instagram:
✔️ Лекторій для юних хіміків https://www.instagram.com/chem_knu/
#хімія#метан
Дане відео захищено авторським правом. Будь-яке розміщення та копіювання матеріалу заборонено. Усі права належать хімічному факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка ℗
розгорнути опис
згорнути опис