Верьовка Григорій Гурійович народився 25 грудня 1895 року — український композитор, хоровий диригент, музично-громадський діяч, фольклорист, педагог.
Верьовка Григорій Гурійович народився в українській родині в козацькому містечку Березному на Чернігівщині. Серед братів і сестер — Антон Верьовка — краєзнавець, фольклорист, музикант.
У 1916 році закінчив Чернігівську духовну семінарію. У 1918–1921 роках вивчав теорію композиції у Болеслава Яворського в Київському музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка, де почав писати власні музичні твори. По класу диригування навчався в Олександра Орлова. У 1933 році закінчив інститут екстерном.
З 1919 року працював як організатор і керівник самодіяльності, викладав хорове диригування у музично-навчальних закладах Києва.
У період з 1923 по 1927 рік працював у музично-драматичному інституті, з 1931 року — в Київській консерваторії (нині Національна музична академія України імені Петра Чайковського). З 1947 року — професор консерваторії. Серед випускників Григорія Верьовки — відомі диригенти Михайло Кречко та Лев Венедиктов.
У роки Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 років під час гітлерівської окупації України викладав у Башкирському відділенні Московської консерваторії в Уфі, керував ансамблем пісні і танцю, вів наукову роботу в галузі фольклору. У 1943 за дорученням уряду УРСР організував Український державний народний хор, художнім керівником і хоровим диригентом якого був до кінця життя. У 1944 році колектив у складі хору, танцювального колективу й оркестру народних інструментів дав свій перший концерт. Колектив першим в Україні виніс на професійну сцену народну манеру виконання гуртового співу.
З 1941 по 1945 рік — науковий співробітник Інституту фольклору АН УРСР, перебував у примусовій евакуації в азійській частині СРСР.
У 1943 році організував Український державний народний хор, до1964 року був його художнім керівником і головним диригентом. З 1964 року, після смерті митця, хору надано ім’я Григорія Верьовки. З 1943 по 1952 рік — голова Спілки композиторів УРСР (нині Національна спілка композиторів України).
Надгробок Григорія Верьовки знаходиться на Байковому кладовищі(ділянка № 7; надгробок роботи скульптора ЕліусаФрідмана).
розгорнути опис
згорнути опис