Перелік усіх безоплатних медичних послуг входить до Програми медичних гарантій, яка щороку оновлюється та доповнюється. Цей перелік закріплений на законодавчому рівні й гарантований державою для пацієнтів.
Аналізи можуть бути складовою для визначення діагнозу та призначення лікування Базові аналізи є безоплатними для пацієнтів і входять в перелік безоплатних медичних послуг (так званий “пакет”) послуг на усіх рівнях медичної допомоги: первинної, спеціалізованої та медичної допомоги пацієнтам з діагнозом COVID-19.
Актуальний перелік безоплатних медичних послуг за Програмою медичних гарантій доступний на сайті НСЗУ у розділі “Вимоги ПМГ 2022”. Цього року нова Програма медичних гарантій розпочинає діяти з 1 січня, а не з 1 квітня й складається із 38 переліків безоплатних медичних послуг.
У сімейного лікаря можна зробити аналізи, що входять до переліку безоплатних медичних послуг на первинці. Зокрема, це:
загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
загальний аналіз сечі;
рівень глюкози у крові;
загальний рівень холестерину.
А також швидкі тести:
на вагітність;
на тропонін;
на ВІЛ;
на вірусні гепатити;
на антиген SARS-CoV-2 (тобто COVID-19).
Усі інші аналізи на амбулаторному рівні можна зробити безоплатно за наявності електронного направлення. Термін дії електронного направлення складає 1 рік від дня створення. Без електронного направлення аналізи можуть бути платні. Оплачувати їх них потрібно у касу закладу.
Якщо пацієнт лікується у стаціонарі, направлення на аналізи не видаються. Вони входять у безоплатний пакет послуг у стаціонарі. Наприклад, якщо госпіталізують пацієнта з коронавірусом, коли йому проводитимуть рентген чи КТ, або забиратимуть кров на аналіз, то не видаватимуть направлення для цього, а просто проведуть необхідні маніпуляції в рамках пролікованого випадку.
Електронне направлення виписує лікуючий лікар – або лікар первинної ланки, або вузький спеціаліст, і тільки якщо це потрібно для встановлення діагнозу або призначення лікування. Пацієнт не може вимагати від лікаря направлення на аналізи, які він хоче зробити за власним бажанням.
Більшість аналізів входять до переліку безоплатних послуг “Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація в амбулаторних умовах”. Це:
загально-клінічні та біохімічні лабораторні дослідження (такі як загальні аналізи крові й сечі, біохімічний аналіз крові, дослідження спинномозкової рідини та інші);
бактеріологічні дослідження (наприклад, бакпосіви на β-гемолітичний стрептокок, стафілокок, на збудників дифтерії, грибкову флору, антибіотикограма та інші);
гормональні дослідження;
біопсія;
імунологічні дослідження для виявлення та контролю за інфекційними захворюваннями;
цитологічні, ендоскопічні, функціональні, офтальмологічні дослідження, дослідження слуху та інші інструментальні дослідження, такі як рентген, УЗД, електрокардіограма, відповідно до потреб пацієнтів.
Крім того, у кожному переліку безоплатних медичних послуг можуть бути свої специфічні аналізи. Наприклад, до переліку безоплатних медичних послуг “Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках” входять у тому числі проба Кумбса, обстеження на вертикальні інфекції та інші.
До переліку безоплатних медичних послуг “Ведення вагітності в амбулаторних умовах” входять у тому числі дослідження з визначення плацентарного фактора росту, а також визначення плазмового протеїну.
В переліку “Діагностика та лікування дорослих та дітей із туберкульозом в амбулаторних та стаціонарних умовах” є дослідження біоматеріалу на мікобактерії туберкульозу.
До переліку безоплатних аналізів не входять ті аналізи, які на законодавчому рівні визначені як платні, вони закріплені у Постанові Кабінету Міністрів України №1138.
Пацієнту необов'язково здавати аналізи саме в тому закладі, де працює лікар, що виписує електронне направлення. Це може бути будь-який заклад, який влаштовує пацієнта. У тому числі – і приватний, якщо він має договір з НСЗУ.
Проте зробити аналізи безоплатно можна виключно у тих закладах, які працюють з НСЗУ за договорами й надають безоплатні медичні послуги пацієнтам за Програмою медичних гарантій. Такі заклади можна впізнати за наліпкою “Договір з НСЗУ”. Також перелік закладів, що співпрацюють з НСЗУ, можна знайти на сайті НСЗУ у розділі Е-дані – Аналітичні панелі – Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Щоб знайти заклад, потрібно обрати у фільтрах населений пункт, тип допомоги та відповідний перелік безоплатних медичних послуг.
Підпишіться на канал ► https://bit.ly/NHSUYoutube
Національна служба здоров'я України у соціальних мережах:
Facebook НСЗУ ► https://www.facebook.com/nszu.ukr
Facebook НСЗУ для пацієнта ► https://www.facebook.com/nszu.care
Telegram канал НСЗУ ► https://t.me/NSZU_gov
Instagram канал НСЗУ ► https://www.instagram.com/nszu_gov/
Twitter канал НСЗУ (англ.) ► https://twitter.com/NSZU_gov
Сайт НСЗУ ► https://nszu.gov.ua/
#НСЗУ #НаціональнаСлужбаЗдоров'я #ПМГ #ПрограмаМедгарантій
розгорнути опис
згорнути опис