Чому важливо навчити дитину мислити? Як ставити дитині завдання і чи варто давати їй вибір?
Підтримайте розвиток #ТАТОВЛОГ - Patreon - https://www.patreon.com/TatoVlog
А також:
Приват Банк (UAH) - 5363 5426 0256 5054
Monobank (UAH) - 5375 4141 1320 7004
ДЯКУЮ!
“Роби як я кажу!” “Я тобі вже сказав що робити! Не фантазуй! ” “Та ти ж зробив все навпаки!”
Такі і подібні фрази батьків, крім того, що вони відверто демонструють недовіру до дітей говорять їм ще ось про що: -
“Тобі не варто напружувати свій мозок, для того щоб вирішити те чи інше питання.
Я про все подбаю і вирішу, а ти просто роби те що я скажу”.
Коли батьки так кажуть своїм дітям, то мабуть керуються мотивом типу - “всім буде менше проблем” або “немає коли випробовувати варіанти, потрібно все зробити швидко і якісно”.
Але ті батьки що таким чином “виховують” своїх дітей, потім нарікають, що:
його нічого в житті не цікавить
вона вже доросла, а не може прийняти жодного рішення
вона дуже підпадає під вплив однолітків
він не може відстояти свою думку
і таке інше...
Але це закономірні наслідки, якщо діти з дитинства не навчені самостійно думати, вирішувати життєві труднощі і приймати рішення у складних (НА СВОЄМУ РІВНІ) життєвих ситуаціях.
Ось ще можливі наслідки такого “виховання” - інфантильність, безвідповідальність, занижена самооцінка, страх перед “авторитетами”, схильність бути прислужником, вестись на маніпуляції і т.д.
***
Діти вчаться ходити. Вони падають, вдаряються (часом навіть дуже боляче), але не покидають спроб навчитись тієї нелегкої для них справи. І ніхто з батьків не садить свою дитину у візочок відразу після падіння, щоб вберегти від травм. Батьки розуміють, що якщо вони так зроблять, то тим самим нанесуть великої шкоди своїй дитині - бо м’язи атрофуються без навантажень і згодом не зможуть витримувати жодного навантаження.
Фізкультура в садочку і школі призначена для того, щоб м’язи різних груп тіла у дітей підтримувати в тонусі. І люди у зрілому віці теж доглядають за своїми м’язами роблячи зарядку.
Ми ж з вами добре знаємо, що людський мозок - це теж м’яз, котрий потрібно тренувати і тримати в тонусі, для того щоб він функціонував ефективно. І тренувати його потрібно правильно - і чим раніше тим краще.
Найкращі тренування для мозку дитини - це коли батьки для своїх дітей роблять всього дві речі:
ставлять перед ними задачі
ставлять або залишають їх перед вибором
ЩОДО ЗАДАЧ
Задача - це те, що необхідно виконати маючи певні конкретні ресурси та умови.
Наприклад:
Будь ласка до обідньої перерви помий посуд.
До 17:00 зроби будь ласка уроки.
Допоможи братику скласти іграшки.
і таке інше.
Задачі став згідно віку і можливостей конкретної дитини без порівняння її з собою, братами і сестрами, сусідами і т.д.
Задача має бути одночасно простою, щоб була реальною для виконання, але й складною, для розвитку мислення і пошуку нових рішень.
Якщо завдання складніше, то добре коли ти проговориш (або пропишеш) послідовні кроки для його виконання і даш інструкції.
Складне завдання послужить розвитку дитини. А оголошені кроки - це можливість дитині навчатись послідовності у процесах.
Завдання має бути одним у певний конкретний період часу. Або якщо їх кілька, то вкажи пріоритетність їх виконання. Таким чином, дитина вчитиметься розуміти і розподіляти ефективно наявні у неї ресурси.
Буває, що дитина відмовляється виконувати завдання. Тоді придумай додаткову мотивацію для неї, нагороду, подяку, заохочення. Не забувай хвалити і дякувати по завершенні роботи, або етапів роботи. Дай зрозуміти дитині, що вона причетна до вашої спільної справи, а не просто має виконувати твої накази.
Будь достатньо твердим, але не тисни, не маніпулюй і тим більше не застосовуй до дитини свою силу.
Бо цінно - коли є взаєморозуміння і добра воля дитини робити твоє завдання.
Добре, коли дитина тебе слухається, бо цінує вашими з нею стосунками. Бо коли вона тебе боїться і робить те що ти наказуєш, то це ознака того що у ваших стосунках є над чим працювати.
Тепер ЩОДО ВИБОРУ
Коли є ЛИШЕ ОДИН варіант вирішення питання - то й напружуватись не потрібно.
Коли ж є два варіанти, або більше, то приходиться ОБИРАТИ, оцінюючи всі ЗА і ПРОТИ - ПОТРІБНО ДУМАТИ!
Звичайно, що для батьків це може стати “заморокою”, бо є висока ймовірність що дитина помилиться у виборі і матиме від того недобрі наслідки.
Але погодьтесь, що навіть “найгірші” наслідки від неправильних дій ДИТИНИ, значно менше коштують, ніж наслідки від неправильних дій підлітка, або дорослого юнака чи дівчини і тим більше чоловіка чи жінки.
І знову ж, коли дитина все таки відмовляється робити, те що мала б... або каже що зробить це іншим разом, або зовсім ігнорує завдання, дай їй зрозуміти, що то її відповідальність і ніхто крім неї того робити не буде. Але в той самий час залиши їй право вирішити робити те чи ні. Дай їй відчувати наслідки її безвідповідальності на собі. Не рятуй ситуацію... якщо ніхто від цього не помре.
+ Історія з реального життя.
+ 4 поради як правильно давати дитині вибір.
розгорнути опис
згорнути опис