Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

«Ми були нашпиговані брехнею про УПА» ІВАН БОЦЯН | ОБЛИЧЧЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

Цікаве
Опубліковано: 30 верес. 2021 р.
«Ми були нашпиговані брехнею про УПА» ІВАН БОЦЯН | ОБЛИЧЧЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

Іван Боцян народився в селі Малосілка на Житомирщині 23 жовтня 1932 року під час Голодомору. З 13 років хлопець важко працював в колгоспі, заготовлював ліс, обрубував гілля. У голод 1946-47-го разом з братом шукав і викопував гнилу мерзлу картоплю в полі, з якої мати пекла млинці, аби сім'я вижила.

1953-го Боцян закінчив Бердичівський учительський інститут за спеціальністю фізика й математика, після якого якийсь час працював вчителем у школі в селі Хочино.
За рік його призвали в армію, де його разом з багатьма іншими українцями, відправили служити в підрозділ Псковської десантної дивізії у містечку Острів-3. У вільний час він разом з друзями Іваном Фещуком та Іваном Касянчуком збирали земляків, аби поговорити про проблеми українців в СРСР.
Коли 1956-го у пресі друкували підсумки виконання народно-господарського плану за п’ятирічку по кожній республіці й Союзу, Боцян зробив порівняльну характеристику виробленої в Україні продукції із загальносоюзною. З’ясувалося, що мала за територією Україна «вкладає» у загальносоюзний фонд близько або більше половини продукції, натомість її громадяни бідують. Висновки він виклав у листі і разом з другом Іваном Фещуком поширив у військових частинах. В той час відбувалися події в Угорщині і коли хлопці побачили, що їх військова частина посилено готується до якихось подій: готується зброя, опечатуються парашути, зриваються емблеми з погонів солдат. Коли хлопці здогадалися, куди їх можуть відправити, вирішили, що участі в бойових діях проти мирної країни брати не будуть. В цей час адміністрація знайшла задокументовані висновки Боцяна про економічну ситуацію в Україні, затримала Фещука, а згодом і його самого. Боцяна засудили на 4 роки мордовських таборів за «антирадянську агітацію» та «націоналістичну діяльність», Фещуку, проти якого свідчили двоє військовослужбовців – 7 років.

На зоні відбував покарання з в'язнями УПА. Там суттєво переосмислив ставлення до бійців та зрозумів масштаб брехні радянської системи про тогочасну національно-визвольну війну на Західній Україні.

Влітку 1996 року Угорщина нагородила Івана Боцяна та Івана Фещука орденом «За Вітчизну» до 40-ї річниці революції 1956 року. Повний переклад виписки до угорського ордену звучить так: «Товариство Угорських політичних в’язнів нагороджує Боцяна Івана, бойового товариша, орденом «За Вітчизну», віддаючи шану його патріотичному і самовідданому ставленню в охороні Угорської Вітчизни, за що він був підданий переслідуванням».

Більше про дисидента можна дізнатися за посиланнями:
1. http://museum.khpg.org/1507119078
2. http://museum.khpg.org/1487867894
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить