«КҐБісти забрали з мого дому 260 книг» АНАТОЛІЙ ЗДОРОВИЙ | ОБЛИЧЧЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ
Анатолій Здоровий з села Цапівка на Вінничині усе свідоме життя мешкає в Харкові. Народився 1 січня 1938 року у багатодітній сім'ї, де батьки ретельно приховували історії про репресії та розкуркулення родичів у 1930-ті.
У 1955 році по закінченню школи хлопець вступив на ядерне відділення фізико-математичного факультету Харківського державного університету. Влаштувався на роботу за направленням у лабораторії магнітогідродинаміки на Харківському електромеханічному заводі і поринув у науково-дослідницьку роботу.
Коли з приходом до влади Леоніда Брєжнєва 1964-го в СРСР розпочався курс на «злиття народів» в єдиний радянський, а в Харкові почали закривати українські школи, колишній комсомолець не міг терпіти такої несправедливості. Ставши депутатом районної ради, почав боротися проти русифікації не лише на міському рівні, але й їздив до Москви говорити зі знайомими з верхівки компартії. За словами Здорового проти рішення закрити українські школи на той час активно виступали понад 200 харків’ян. Після одного з протестів, коли усі розійшлися, Здоровий написав фарбою на паркані у центрі міста великими літерами:
«Українці! Шануйте рідну мову! Геть мерзенні теорійки «естественной ассимиляции»! Хай живе Україна!»
Через це його одразу затримала міліція та відвезла до управління КҐБ, де його допитали і арештували на 20 діб. В той час Анатолій Здоровий вже працював у секретній науково-дослідній лабораторії з космічних досліджень, що підпорядковувалася Москві, тому на його захист стали відомі академіки Академії наук СРСР.
Та попри формальну свободу, КҐБ системно приходило з обшуками до дисидента. За період переслідувань у нього з помешкання вилучили більш як 260 книг з мовознавства та історії.
21 червня 1972 року Анатолія Здорового заарештували та засудили на 7 років мордовських таборів суворого режиму. У 1975 році засуджений на 3 роки ув'язнення у Володимирській тюрмі через протест проти побиття оперуповноваженим політв’язня Степана Сапеляка з Чорткова.
З набуттям незалежності України Здоровий брав активну участь в громадському та політичному житті Харкова. Співзаснував товариство «Спадщина», Товариство української мови, Українську Гельсінську спілку, входив до Народного Руху України.
У 1992-1994 роках був першим заступником голови Харківської ОДА із загальнодержавної і регіональної політики та гуманітарних питань.
До сьогодні Анатолій Здоровий активно продовжує громадську роботу на пенсії в якості очільника харківського осередку Всеукраїнського товариства політв'язнів та репресованих.
Детальніше про дисидента можна прочитати тут: http://museum.khpg.org/1313577718
розгорнути опис
згорнути опис