Головна Популярне Увійти Зареєструватися Про проект Ми у Facebook

ЗНАЙ НАШИХ. Аудіокнига. Мазепа. Крок до правди. ( частина 4)

Цікаве
Опубліковано: 24 берез. 2017 р.
Підписатися
Мазепа. Крок до правди. Частина 4.
- Тепер усе інакше піде. Україна залякана долею Батурина, буде боятись триматись з нами заодно, приречено мовив гетьман приголомшений звірствами Меншикова. Але переборовши гіркоту, розгублення та пригнічений настрій, Мазепа, твердо вирішує довести розпочату справу до кінця. У найвіддаленіші куточки України помчали гінці із гетьманським зверненням до народу про злочин царату та закликом піднімати повстання поти Москви.
А тим часом Петро І скликає старшину на вибори нового гетьмана. На базарній площі міста Глухова 5 листопада було споруджено ешафот з шибеницею. Канцлер Головкін та Меншиков витягли на ешафот опудало, що мало зображати Мазепу, зірвали з нього Андріївську стрічку та повісили.
Але цього було замало для знищення духу Мазепинства. Цар вирішив організувати акт церковного прокляття Мазепи та його прибічників. Ще 27 жовтня він послав укази церковним служителям прибути до Глухова. Київський митрополит Кроковський доставлений сюди у супроводі московський опричників відмовляється очолити анафемування. За справу береться новгород-сіверський протопоп Афанасій Заруцький. Одночасно з глухівською церемонією , у Москві блюститель патріаршого престолу Стефан Яворський після розлогою проповіді тричі промовив: «Анафема!» і духовенство у чорних балахонах вторило йому.
Поразка шведсько-українських військ у Полтавській битві 27 червня 1709 року стала вирішальною не тільки для перебігу Північної війни, а й для долі Східної Європи загалом.
Росія стала імперією яка поглинала народи та держави на цілі століття. Це була справжня катастрофа для України. Російський чобіт став чавити українську державність з нечуваною силою. Суспільство потерпало від масового терору та жорстоких репресій.
Проте справа Мазепи не минула дарма. Соратник гетьмана- Пилип Орлик, автор першої конституції у світі не припиняв війну за Україну до останньої краплі крові.
Іван Мазепа став символом за незалежність України. Російська пропаганда намагалась на віки закласти у свідомість українців фальшивий міф про зраду. Але ми вже не ті що були раніше. Перший крок зроблено.

Український гетьман припинив вважати себе зобов'язаним зберігати вірність цареві і 7 листопада (28 жовтня) 1708 року, коли Карл XII, який ішов на Москву та був змушений звернути в Україну, Мазепа, в надії запобігти спустошенню свого краю і здобути незалежність України, перейшов на бік шведів. За ним пішло близько 3 тис. козаків і провідних членів старшини, а також Військо Запорозьке.

Намагаючись помститися гетьману Мазепі, всупереч церковним канонам та залякуючи священиків, московський цар Петро І дає наказ накласти на гетьмана анафему. Анафема була здійснена Російською православною церквою в Троїцькій церкві (нині не існує) міста Глухова (Сумщина).

Микола Костомаров припускає, що обряд анафемствування був написаний самим царем Петром. Анафема накладалася в присутності Київського митрополита Іоасафа (Кроковського), Чернігівського архієпископа Іоанна Максимовича (канонізований 1916 року) і Переяславського єпископа Захарія Корниловича.


Художник та автора тексту – Юрій Журавель.
аудіо-комікс
МАЗЕПА. КРОК ДО ПРАВДИ
1 серія - https://goo.gl/pa36pb
2 серія - https://goo.gl/t7rtDV
3 серія - https://goo.gl/hs9z3A
розгорнути опис
згорнути опис

Можливо зацікавить