Серж Лифа́р (фр. Serge Lifar) - зірка світового балету. Українець, який відродив французький балет. Французька опера завдячує йому своїм небувалим злетом. А що знають про нього українці?
Я це роблю, щоб привернути увагу до НАШИХ, щоб ви і діти ваші чули про них нашою рідною українською мовою.
СЕРЖ ЛИФАР – ним захоплювався весь світ, а ми нічого про нього не знаємо.
Тому у календарі я намалював його в образі сумного Ікара. Таким він і залишився в історії світового балету.
Зараз я дуже дуже дуже коротко і прикольненько, щоб вас не обтяжувати, розповім і намалюю цю історію. А ви, сподіваюсь додивитесь до кінця і може навіть поширите це відео.
….
Сергій Лифар народився 15 квітня 1905 року в Києві, в родині лісника з глибоким козацьким корінням. З дитинства хлопчик з тонким музичним чуттям вчився грі на скрипці та фортепіано у Київській консерваторії
У 1918 році в Київ прийшли московські більшовики. Після жорстокого побиття червоноармійцями, Сергій Лифар втрачає можливість бути музикантом. Але потяг до мистецтва не спинити, його захоплює балет. Сергій, вступає до київської балетної секції Броніслави Ніжинської.
Скоро стало зрозуміло, що в радянській Україні у балету майбутнього немає. Слідом за хореографом , найсміливіші учні теж вирішують мігрувати до Франці. Серед них, відчайдушний Сергій. У нього причин переховуватись від влади та тікати було більше ніж в інших.
Ще з гімназійних часів разом з друзями Лифар організовує гурток для спротиву червоним. Та під час приїзду Троцького бере участь у теракті, гімназисти кидають гранату в головного ідеолога більшовиків, але на жаль Троцького не пошкодило. А багатьох з друзів було розстріляно.
Тоталітарний режим Сталіна робить свою справу. Україною повзе червоний терор. Щоб перетнути кордон більшовицького табору потрібно було справжнім відчайдухом.
Сергій Лифар робить цей крок, розуміючи що не зможе повернутись сюди бо буде розстріляний як «ізмєннік родіни».
У Франці починається нове життя. Дягілєв скаже: «Лифар чекає власної слушної години, щоб стати новою легендою, найпрекраснішою з легенд балету». На світовій балетній сцені за підтримки відомого мецената та керівника Російської балетної трупи Сергія Дягелєва сходить нова зірка – Серж Лифар.
Після смерті Дягілєва 24-річному Лифарю запропонували очолити балетну трупу «Гранд-Опера». Він став для французького балету тим, ким для російського у XIX сторіччі був француз Маріус Петіпа. Він більше 30 років віддав цьому театрові, був його солістом, хореографом, педагогом. Фактично він відродив французький балет, його репертуар, трупу, його школу та славу, ставши основоположником нового напрямку в балеті — «неокласицизму».
В цей час в Украіні найяскравіших представників культури, його ровесників , митців, художників, поетів, акторів, режисерів арештовують і вивозять до Сибіру. Згодом ми знаємо іх як «розстріляне Відродження»
Не все так безпечно було у Лифаря.
Йшов 1942 рік. Коли у 1942 році Париж здався нацист сій німеччині, побачити легендарний балет «Ікар» забажав сам фюрер – Адольф Гітлер.
Але виставу він так і не побачив. Серж Лифар зіграв йому інший спектакль – всі працівники та актори Гранд Опера покинули театр перед самим приїздом Гітлера. Саме Цей випадок і надихнув французьких режисерів кіно-комедіі «Велика прогулянка».
Вперше Париж почув постріли розлючених нацистів. Весь час війни він змушений був переховуватись, і повернувся в театр після звільнення Франціі союзниками.
Все життя Серж Лифар марив поверненням на Батьківщину.
І от у 1958 році, пд. Час т.з. Хрущовськоі відлиги у Москву та Киів запрошують балетну трупу Лифаря. Здавалась мрія ось ось здійсниться, і він побачить рідних. Але за наказом ЦК його єдиного не пустили в радянський союз як «прєдатєля».
Аж через десять років, Серж Лифаря запросили як члена журі на міжнародний конкурс молодих талантів балету у Москву. Друзі допомогли йому втекти на 1 день до Києва.
Шарль Де голь нагородив його найвищою нагородою франці – орденом почесного легіону та кілька разів пропонував взяти французьке громадянство, на що серж лифар відповідав – я назавжди залишусь українцем.
За заповітом великого майстра балету на його могилі так і написано – Серж Лифар з Києва.
Я сам це бачив.
КОНКУРС:
Віршик про Сержа Лифаря в коментах під відео, або фото ваших шпагатів в спеціальному альбомі у Групі Доброді в ФБ – https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.1622232561140045&type=1
А переможцем стане той хто набере найбільше лайків і отримає календар Знай Наших.
А кому лінь – може просто купити тут: https://goo.gl/BnlCZU
розгорнути опис
згорнути опис